Tabletky na zvýšenie testosterónu

Muži sa s problémom klesajúceho testosterónu stretávajú už pomerne skoro, zhruba po tridsiatom roku veku. Tento pokles má na ich život veľmi negatívny vplyv. Preto je treba klesajúci hladinu pomáhať stabilizovať a tým pádom pomôcť mužom riešiť problémy s klesajúcou vitalitou a libidom.

Tentokrát ale začneme od Adama, teda od toho, čo to vlastne testosterón je, aké má účinky a vzápätí sa dostanete aj k otázke, ako zvýšiť jeho hladinu prírodným spôsobom.

Hladina testosterónu pomaly klesá

V úvode je potrebné povedať, že testosterón je steroidným hormónom pochádzajúcim zo skupiny androgénov. Ide o vôbec najdôležitejší mužský hormón, ktorý pomáha mužom v tom, aby boli výkonní, vitální, zdraví. V niektorých prípadoch až silní alfa samci… Všetko má ale jeden háčik.

Kým mladí muži okolo dvadsiatky majú testosterónu veľa, akonáhle na chlapa udrie tridsiatka, začnú hodnoty testosterónu postupne klesať. Spočiatku síce len o málo, asi percento až dve ročne, ale pokles to je.

A samozrejme po určitej dobe sa tento proces aj zreteľne prejaví. Dokonca vedecké štúdie hovoria o tom, že pokles testosterónu je trendom nielen posledných rokov, ale vlastne celého storočia. Predtým mali muži testosterónu viac.

Príčiny poklesu testosterónu

Samozrejme je z veľkej časti na vine nevhodný a nezdravý životný štýl. Prejedáme sa potravinami, ktoré majú k zdravej výžive naozaj veľmi ďaleko. Veľmi málo sa hýbeme, väčšinu času sedíme, máme minimum fyzickej práce oproti chlapom, povedzme, polstoročie dozadu.

V minulosti ľudia oveľa viac telesne pracovali, pohybovali sa na čerstvom vzduchu a tým pádom boli po všetkých stránkach zdravší a rozhodne nemuseli riešiť otázky, ako zvýšiť testosterón. Mali ho prirodzene dosť.

Navyše sa dnes veľa stresujeme, máme silný kontakt s rôznymi chemikáliami, životné prostredie je znečistené. Nejde iba o jeden faktor, ktorý by klesanie testosterónu spôsobil, je ich oveľa viac.

Účinky testosterónu

Samozrejme by sme sa teraz mohli začať baviť na tému, aké sú prírodné zdroje testosterónu a ako napraviť jeho pokles. Ale než sa do toho pustíme, najskôr si musíme objasniť, aké má účinky testosterón, aby sme pochopili, v čom je jeho prínos.

Predovšetkým veľmi účinne pomáha stavať svalovú hmotu a zároveň podporuje spaľovanie podkožného tuku a jeho premenu na energiu. Preto práve pokles svalovej hmoty, a naopak priberanie tukových zásob je, žiaľ, jedným z sprievodných javov poklesu hladiny tohto hormónu.

Zároveň testosterón zvyšuje libido a chuť na sex, podporuje silnú erekciu a sexuálnu výkonnosť. Zároveň sa stará aj o lepšiu kondíciu srdca a kostí v tele.

V neposlednom rade tiež posilňuje vitalitu, celkovú náladu, motivuje k vyšším výkonom. Práve testosterón je zodpovedný za mužskú túžbu po uznaní a úspechu.

Zvýšenie testosterónu prírodne

Teraz už sa môžeme pustiť do niekoľkých tipov, ako testosterón zvýšiť prírodným spôsobom a zlepšiť tak jeho pozitívne účinky na mužský organizmus.

Dobre spite. Jednoduchá rada, že? Je ale aj vedecky dokázané, že muži, ktorí spia menej (pod 5 hodín) majú nižšiu hladinu testosterónu.

Nestresujte sa. Opäť je dokázané, že hormón kortizol, ktorý vzniká pri strese, je doslova zabijakom testosterónu.

Samozrejme dokáže hladinu testosterónu veľmi úspešne zvyšovať pravidelný sex.

Ďalej je dôležité, aby vaše telo malo dostatok vitamínov a minerálov. Jedine v takom prípade si totiž dokáže hormón správne vyprodukovať.

Z vitamínov na to potrebuje hlavne B6, C, D a H, z minerálov predovšetkým zinok, selén a horčík.

Zvýšenie libida

Nízke libido, nedostatočné libido, strata libida. To sú témy, o ktorých sa hovorí čoraz viac a to v súvislosti tak s mužmi, ako i so ženami. Uponáhľaný svet, nezdravá životospráva a tiež aj rôzne problémy so stabilitou hormonálnej hladiny sú práve tie faktory, ktoré najviac tento problém ovplyvňujú.

Krátkodobo pritom môže prísť k poklesu chuti na sex úplne prirodzene a netreba za tým vidieť hneď nejaký väčší problém. Ak sa však jedná o pravidelný stav, rozhodne by ste ho nemali ignorovať a začnite to seriózne riešiť.

hladina hormónov u žien a mužov

Čo je libido a aké sú príčiny jeho straty

Pod pojmom libido sa chápe prirodzený pohlavný pud vyjadrený túžbou po sexuálnom kontakte. Medzi najviac výstižné synonymá k tomuto slovu patria zrejme chuť na sex alebo sexuálny apetít.

U človeka ide o súbor vrodených reflexov, ktorých vonkajšie prejavy sú ovplyvňované napríklad hormónmi, ale aj inými faktormi. Preložené do ľudskej reči: zníženie alebo strata libida znamená oslabenie týchto reflexov.

Príčiny, pre ktoré dochádza k strate libida, sú najmä:

 • problém s hormónmi
 • fyziologické faktory
 • psychologické príčiny
 • vplyv liekov
 • vonkajšie vplyvy na organizmus
 • zdravotné problémy
 • vzťahové problémy

U žien sú problémy s libidom spôsobené väčšinou hormonálnymi antikoncepčnými tabletkami, svoju úlohu ale zohrávajú aj psychologické a vzťahové faktory. U mužov ide zas zväčša o nedostatok testosterónu, vedľajšie účinky liekov a vonkajšie vplyvy.

Strata libida ako psychologický a vážny partnerský problém

Hoci strata libida alebo jeho zníženie sa zvykne označovať ako problém či porucha jednotlivca, treba to vnímať v širších súvislostiach. Libido je ovplyvňované aj partnerskými vzťahmi a citové ochladnutie medzi partnermi má vplyv aj na ich sexuálny život.

Strata libida tak môže byť aj následkom partnerských problémov, napríklad konfliktov, vzájomného psychického a fyzického odcudzenia sa či pocitmi úzkosti vo vzťahu alebo hnevom na partnera.

Ide však zároveň o začarovaný kruh. Nízke libido sa totiž v partnerskom vzťahu prejaví:

 • poklesom chuti na sex s partnerom
 • poklesom záujmu o fyzický kontakt
 • rutinou v prípade sexuálneho styku
 • predstieraním radosti zo sexu
 • neskôr aj úplným vyhýbaním sa akémukoľvek kontaktu

Na riešenie tohto stavu treba spoločne hľadať stratenú dôveru, náklonnosť, vzájomnú príťažlivosť a porozumenie aj v sexe. Súčasťou riešenia musí byť zmena prístupu k partnerovi a ideálne je, ak obaja partneri vyhľadajú pomoc odborníkov, najmä sexuológa a psychológa.

Riešenie straty libida

Nízke libido alebo jeho strata sa môžu riešiť viacerými spôsobmi. Vždy záleží od vyvolávajúcich príčin a individuálnej situácie. Optimálne je skombinovať viac možností riešenia, nakoľko v takom prípade môžu synergicky pôsobiť na zvýšenie libida viaceré faktory a výsledky sa dostavia skôr a budú viditeľnejšie.

Toto sú najčastejšie spôsoby, ako sa dá zvýšiť libido a to tak u mužov, ako aj u žien:

Režimové opatrenia

Ako prvé v poradí by ste mali vyskúšať zmenu vo vlastnej réžii. Ak máte podozrenie, že vaše libido kleslo vplyvom hormonálnych alebo iných liekov, vysaďte ich a hľadajte lepšiu alternatívu.

V prípade, že sú na vine niektoré vonkajšie okolnosti a vplyvy, napríklad prepracovanosť, stres, nezdravá životospráva alebo zlý životný štýl, začnite konať a všetky negatívne faktory krok po kroku zo svojho života vylúčte.

Pomôcť môžu napríklad pre mužov aj ženy tzv. Kegelove cviky, akupunktúra, masáže a viac spoločných chvíľ s partnerom. Skúste obnoviť svoj vzťah, okoreniť ho, zmeniť rutinu v spálni, vysadiť fajčenie a alkohol a zmeniť svoj prístup k sebe aj k životu celkovo. Pozitívne myslenie robí naozaj zázraky a tiež uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia.

Odborná liečba

V prípade, že je za znížením chuti na sex psychologická alebo fyziologická choroba, je to už práca pre odborníka. Rovnako tak v prípade, ak je problém s hormónoch, ale ten nie je spôsobený krátkodobým poklesom, ale nejakou vážnejšou poruchou.

Základom odbornej liečby je teda riešenie príčiny pomocou účinných medicínskych postupov, prostriedkov a ak treba, tak aj pomocou liekov na predpis. To by však mala byť až posledná možnosť.

Výživové doplnky a afrodiziaka

V prípade, že pokles libida súvisí s krátkodobým poklesom hormónov zodpovedných za sexuálny apetít, môžu pomôcť výživové doplnky stimulujúce hormonálnu hladinu. V ich prípade ide o riešenie pomocou prírodných látok.

Tie patria medzi prirodzené podporné prostriedky a získavajú sa najmä z rôznych rastlín a bylín využívaných v tradičnej medicíne. Napriek akejkoľvek skepse, tieto voľne dostupné prípravky naozaj fungujú.

Špeciálnym „urýchľovačom“ mužského aj ženského libida sú afrodiziaka. Môže ísť o niektoré druhy potravín, ako sú čokoláda, morské plod, chilli, šľahačka či víno, ale aj o špecializované prípravky určené na vnútorné či vonkajšie použitie. Viac o nich napíšem o niečo neskôr.

Ďalšie možnosti, ako oživiť chuť na milovanie

Libido sa dá podporiť pokojne aj priamym či nepriamymsexuálnym dráždením. Vrátiť do partnerského života mladosť, dravosť a nespútanosť je vždy najlepšia cesta, ako zvýšiť vzájomnú príťažlivosť a chuť na sex. Najmä páry, ktoré sú spolu už dlhšiu dobu, potrebujú podobné oživenie vzťahu ako soľ.

Vyskúšajte napríklad tieto tipy, ktoré sa osvedčili aj mne:

 • zmeňte zabehnutú sexuálnu rutinu, zahoďte všetky staré zlozvyky, polohy a rituály
 • okoreňte si milostný život novými sexuálnymi hračkami a hrami
 • neverili by ste, ako dokáže sexi oblečenie dráždiť toho druhého, vyskúšajte to
 • pohár vína, šatka na oči a šľahačka v spreji sú skvelá kombinácia pre predohru
 • zapojte hudbu a vôňu, nechajte pracovať aj tieto zmysly
 • vyskúšajte milovanie v netradičnej polohe a na netradičnom mieste

Afrodiziaka pre mužov aj pre ženy

Na čo najrýchlejšie obnovenie libida v kombinácii s režimovými opatreniami pomáhajú špeciálne afrodiziaka. Medzi moje obľúbené značky patria Aphrodisia „V“ a LibidoUP, ktoré sú založené na prírodnej báze a priaznivo ovplyvňujú chuť na sex.

Kým Aphrodisia „V“ je dostupná pre mužov aj ženy a má formu klasických kapsúl na perorálne užitie, LibidoUP je špeciálny prípravok určený ženám vo forme lubrikačného gélu určeného na vonkajšie použitie. Gél je samozrejme dermatologicky testovaný a zdravotne nezávadný. Prípadne, môžete vyskúšať obe formy afrodiziak!

Skúsenosti a záverečné zhodnotenie

Nedostatočné libido alebo jeho úplná strata patria medzi dlhodobo podceňované problémy. Ženy aj muži majú iné „starosti“ a na riešenie ich vlastného sexuálneho zdravia im nezostáva príliš času.

Nie je všetko len o erekcii, ako sa to snažia prezentovať média alebo farmaceutické firmy vyrábajúce drahé lieky na predpis. Veľa krát súvisia problémy s potenciou u mužov aj žien práve s nedostatočným libidom.

Začnite riešiť príčiny, kým je čas. Ja osobne mám skúsenosti so stratou libida a mne sa najviac osvedčili režimové opatrenia, afrodiziakálne prípravky a zmena rutiny v sexuálnom živote. Odporúčam skúsiť tie isté riešenia aj vám, najmä afrodiziaka Aphrodisia „V“ a LibidoUp sú skvelé „štartéry“ sexuálneho apetítu!

Predčasná ejakulácia

Čo to je a aké je riešenie predčasnej ejakulácie?

Predčasná ejakulácia patrí k najčastejším intímnym problémom muža. Hovoríme o nej vtedy, ak muž nedokáže kontrolovať proces načasovania ejakulácie – ejakuluje skôr, než je v pohlavnom styku očakávané.

Predčasná ejakulácia – koľko minút je primálo?

Presná definícia toho “ako skoro je príliš skoro” neexistuje. Častokrát sa za pohlavnú aktivitu s príliš skorou ejakuláciou označuje styk, ktorý skončil do jednej minúty od momentu prvého vsunutia penisu do vagíny.

Názory lekárov sa však líšia – niektorí hovoria o 3 minútach, iní dokonca až o piatich.

2 typy predčasnej ejakulácie

Aj táto choroba sa dá deliť na dve základné kategórie, ktoré zároveň napovedajú aj o charaktere a vážnosti ochorenia ako takéto:

 • primárna predčasná ejakulácia (nazývaná aj celoživotná) – hovoríme o nej vtedy, ak sa vyskytuje od prvej intímnej skúsenosti muža. Ak nie je liečená, muž sa jej nedokáže zbaviť.
 • sekundárna predčasná ejakulácia (resp. získaná) – môže sa vyskytnúť aj u pána, ktorý predtým nemal problém kontrolovať svoju ejakuláciu. Tento typ má najčastejšie  psychologický základ – problémy v partnerskom živote, prípadne iný psychologický problém, ktorý spôsobuje aj erektilnú dysfunkciu.

Koho postihuje predčasná ejakulácia?

Ide o bežný problém, ktorý postihuje mužov v každom veku.

Snáď “najohrozenejšou” skupinou sú mladí neskúsení muži, ktorí nemajú žiadne (resp. majú iba minimálne) skúseností so súložou. Ich výkon je ovplyvnený strachom z niečoho nového a nepoznaného, svoje spraví aj nedôvera voči svojim mileneckým schopnostiam.

Ako sa dá vyriešiť problém s predčasou ejakuláciou?

Jedným z najjednoduchších a najrýchlejších riešení je aplikácia znecitlivujúceho krému, spreju alebo gélu na penis.

Ide o produkt, ktorý funguje ako čiastočná lokálna anestézia. Výhodou takýchto produktov je fakt, že sú naozaj účinné a aj to, že zafungujú do pár minút. Ide o prírodné riešenie, ktoré je bezpečné a ktoré nevyvoláva žiadne vážne vedľajšie účinky.

Nevýhoda používania spočíva hlavne v tom, že tieto výrobky je počas súlože nutné kombinovať s kondómom – existuje totiž riziko prenosu znecitlivujúceho gélu na partnerku.

Problémy s ejakuláciou

Problémy s ejakuláciou trápia čoraz viac mužov. Ide o vážny zdravotný problém, ktorý má oveľa horšie následky, než si uvedomujeme. Páni s poruchou ejakulácie môžu mať problém splodiť dieťa, nepríjemné sú aj ochorenia prostaty.

Snáď najčastejšie sa hovorí o probléme s predčasnou ejakuláciou, ktorá vo všeobecnosti vypovedá o dvoch príčinách. Prvou môže byť nedostatok skúseností v posteli (najmä mladí muži), druhou vážnejší zdravotný problém.

Nech je príčina akákoľvek, faktom je, že predčasná ejakulácia neprospieva žiadnemu partnerskému vzťahu. Táto nepríjemnosť pritom postihuje každého tretieho chlapa, minimum z nich však vyhľadá pomoc odborníka.

Domáca liečba predčasnej ejakulácie

Svojpomocná liečba môže mať rôznu podobu. Okrem cvičenia Kegelových cvikov možno siahnuť po znecitlivujúcich géloch (sprejoch), ktoré sú osvedčeným pomocníkom pri oddialení predčasnej ejakulácie. Veľmi obľúbeným je aj Delay Gél od Lovely Lovers.

Používanie znecitlivujúcich gélov sa dá kombinovať aj s užívaním výživových doplnkov, z ktorých vyniká Zerex Extralong, ktorý bol vyvinutý priamo pre účel oddialenia predčasnej ejakulácie.

Tabletky na zväčšenie penisu

Tabletky na zväčšenie penisu sú jedným z najhľadanejších hesiel súčasnosti. Mať malý penis nikdy nebolo a nikdy ani nebude “in”. Muži sa proste potrebujú pochváliť rozmerom svojej pýchy, je to prirodzené a úplne normálne.

Nedostatočná dĺžka penisu je daná geneticky, zároveň sa však odvíja aj od lokality, v ktorej žijete. Najväčším prirodzením sa môžu chváliť muži z Afriky a Južnej Ameriky, najmenším zas páni z Ázie. Európske krajiny sú niekde v strede, na Slovensku je priemerná dĺžka 15,2 cm.

Veľkosť penisu z biologického hľadiska

Aby ste pochopili tomu, ako môžu pomôcť tabletky na zväčšenie penisu, musíte vedieť ako funguje celý mechanizmus erekcie.

Veľmi zjednodušene povedané – pevná erekcie je priamo závislá od toho, koľko krvi nasajú tzv. erektilné (toporivé) telieska. Tabletky na väčší penis obsahujú látky, ktoré podporujú celkové prekrvenie penisu. Toporivé telieska počas erekcie nasávajú krv, zväčšujú sa. Vďaka tomu dochádza k predĺženiu penisu do dĺžky a zväčšeniu jeho objemu.

Nie je tabletka ako tabletka

Na internete sa toho človek dočíta… každý produkt je najlepší, najúčinnejší, najosvedčenejší… prečo ich je potom tak veľa?

Práve preto, lebo nie každý z nich funguje. Na internetových diskusiách o zväčšení penisu sa dočítate napríklad aj o “zázračných” tabletkách Penirium, ktoré sľubujú až +7,5 cm do dĺžky a +2,5 cm do šírky penisu.

Hovorím vám narovinu – takéto výsledky nie sú možné. S tabletkami na zväčšenie penisu dosiahnete predĺženie penisu o 1 – 2 cm, viac nie.

Najlepšie tabletky na zväčšenie penisu

Nerada odporúčam konkrétny produkt, nakoľko účinky výživových doplnkov závisia od celkového zdravotného stavu jedinca. Môžem však spomenúť aspoň tie, ktoré sú najznámejšie – tablety, o ktorých sa píše najmä v pozitívnom duchu. Ich názov je Vimax Pills z Kanady. Tablety sa okrem zväčšenia penisu prírodnou cestou starajú aj o zlepšenie erekcie a zvýšenie chuti na milovanie.

Tabletky na erekciu bez predpisu

Máte problémy s erekciou? Nie je sa za čo hanbiť. V dnešnej dobe týmto problémom trpí veľká časť mužskej populácie. Čo sú a ako môžu pomôcť tabletky na erekciu bez predpisu? Čítajte a dozviete sa!

Erektilná dysfunkcia (častokrát nesprávne označovaná aj ako impotencia*) je názov ochorenia, ktoré postihuje mladých aj starších mužov. Typické príznaky erektilnej dysfunkcie netreba príliš predstavovať. Ide o stav, kedy muž:

 • nedokáže dosiahnuť erekciu
 • dosiahnutá erekcia nie je dostatočne tvrdá na vniknutie penisu do pošvy
 • stoporenie penisu trvá iba krátku dobu a erekcia rýchlo opadá

* Pojmom impotencia lekári označujú rôzne intímne problémy mužov – problém s erekciou, nedostatočnú chuť na milovanie a znížené libido, neschopnosť dosiahnuť orgazmus či problém s predčasnou ejakuláciou.

Liečba erektilnej dysfunkcie môže mať hneď niekoľko podôb. Najčastejšie ide o užívanie liekov na erekciu na predpis, používanie vákuovej pumpy na penis, operácie, penilné protézy, injekčné liečby.

Mnohí páni preferujú prírodnú liečbu a to najmä z dôvodu, že chcú vyhnúť množstvu vedľajších účinkov, ktoré vyvolávajú lieky na lekársky predpis. A práve preto sú na trhu dostupné aj tabletky na erekciu bez predpisu.

Prírodné liečivá na potenciu

Výživové doplnky na podporu erekcie liečia hneď niekoľko intímnych problémov. Ide o komplexné spojenie extraktov z bylín, ktoré sa používajú na podporu zdravia pohlavných orgánov a rozmnožovacej sústavy muža. Najčastejšie ide o rastliny, afrodiziaká, ktoré na tento účel používali niektoré kultúry už pred stáročiami – napríklad koreň rastliny MACA (peruánska Viagra), Tribulus terrestris (kotvičník zemný), Ginkgo biloba, Ženšen, Saw palmetto, Hloh obyčajný atď.

Pozrite si najobľúbenejší doplnok stravy určený na zlepšenie erekcie – Zerex

Najlepší na erekciu

Doplnky sú samozrejme doplnené aj o ďalšie aktívne látky – aminokyseliny (L-arginín, L-citrulín, L-lyzín, L-ornitín a pod.), vitamíny C, D, E a rôzne minerálne látky. Jednotlivé zložky prírodných liekov na erekciu sa synergicky dopĺňajú a zlepšujú (nielen) erekciu, ale aj srdce a cievy. Výborný zdravotný stav srdcovocievneho systému je totiž nevyhnutný pre tvrdú a dostatočne pevnú erekciu.

Na Slovensku sa bohužiaľ nerealizujú výskumy, ktoré sa zameriavajú na skúmanie pozitívneho účinku týchto látok. Preto sa treba zamerať na zahraničie a v prípade nedôvery si naštudovať desiatky dostupných výstupov, ktoré vás presvedčia o sile prírodných riešení.

Pozitívne a negatívne stránky

Či užívate lieky na erekciu na predpis alebo bez neho, vždy sa nájde zopár kladov a záporov. Aké konkrétne výhody majú tabletky na erekciu bez predpisu?

 • žiadne vedľajšie účinky
 • dajú sa kúpiť v lekárni alebo online
 • netreba absolvovať vyšetrenie erektilnej dysfunkcie u lekára
 • niekoľkonásobne nižšia cena (1 tbl. Viagry je  9 až 10x drahšia ako cena 1 tabletky Erexanu)
 • podporujú aj ostatné sústavy ľudského organizmu (srdcovo-cievnu, nervovú)

Nájde sa však aj zopár nevýhod:

 • dlhodobé užívanie (2 až 3 mesiace)
 • doplnok nemusí pomôcť každému (najmä mužom, ktorí majú vážnejšie zdravotné problémy a užívajú množstvo liekov
 • na trhu je množstvo doplnkov so zložením, ktoré pomôže iba ťažko

Najznámejšie lieky na potenciu bez predpisu

Pozrite si recenzie najčastejšie používaných tabletiek na erekciu bez predpisu a sami sa rozhodnite, ktorý vám najviac vyhovuje. Ak máte otázku, použite kontaktný formulár.

Liek na erekciu je riešením erektilej dysfunkcie. Problém so stoporením penisu, slabá erekcia alebo erekcia, ktorá opadne po pár minútach nepoteší žiadneho pána (ani jeho partnerku).

Muži, ktorí trpia prejavmi erektilnej dysfunkcie majú hneď niekoľko možností. Okrem zmeny životosprávy, ktorá by mala byť v liečbe poruchy erekcie samozrejmosťou, môžu užívať 2 typy preparátov:

 • Lieky na lekársky predpis (Viagra, Cialis, Levitra, Spedra prípadne gereniká spomínaných liekov)
 • Výživové doplnky na podporu erekcie – prírodné produkty, ktoré sú však dostatočne účinné a pomohli množstvu mužov (Zerex, eJoy, Erexan, Vimax, Erex24, ArginMax, Clavin)

Erekčné tabletky od lekára

Lekár predpíše liek na erekciu iba po dôslednom preskúmaní zdravotného stavu svojho pacienta. Lieky ako Viagra či Cialis totiž vyvolávajú množstvo nežiadúcich účinkov a nie sú určené pre každého muža – Viagra sa častokrát nepredpisuje mužom, ktorí majú problém s kardiovaskulárnym systémom.

Okrem toho je tu faktor ceny liekov na erekciu na predpis. 1 tabletka je pomerne drahá (cena Viagry sa pohybuje na úrovni cca 14 až 16€).

Výhody a nevýhody prírodných liekov na podporu stoporenia

Aké sú výhody prírodných liekov na erekciu bez lekárskeho predpisu? Že spravidla nevyvolávajú vedľajšie účinky, sú lacnejšie ako lieky na lekársky predpis a okrem intímnej oblasti zlepšujú aj zdravotný stav srdca, ciev, nervovej sústavy a častokrát podporujú celkovú imunitu muža.

Niektorí muži vidia nevýhodu najmä v tom, že musia byť užívané dlhodobo (2 až 3 mesiace). Ide však o lacnejšie riešenie – cena 1 tabletky sa zväčša pohybuje na úrovni od 1 do 2 EUR.

Muira Puama čaj a tablety – účinky a vaše skúsenosti

Brazílsky strom pochádzajúci z Južnej Ameriky, ktorý má doslova zázračné účinky nielen na sexuálne zdravie. Takto nejako by sa dal charakterizovať 5 metrov vysoký amazonský strom nazvaný Muira Puama, ktorého kôra sa stala pre svoje účinky a typickú jazmínovú vôňu známa po celom svete.

Domorodé indiánske kmene už od nepamäti využívali Muira Puama najmä ako skvelé prírodné afrodiziakum v prípade problémov s nedostatkom sexuálnej energie. Má však oveľa širšie účinky a to je jeden z dôvodov, prečo vám ho dávam do pozornosti.

Muira Puama

Účinky Muira Puama

Prvé účinky Muira Puama sa začali vedecky skúmať až na začiatku 20. storočia. Zistilo sa, že tento legendárny strom obsahuje alkaloid, ktorý bol dovtedy nepoznaný a nepreskúmaný, no aj rôzne iné látky, najmä mastné kyseliny, éterické oleje a rôzne rastlinné steroly. Vďaka tomu pomáha nielen na potenciu, ale aj na iné oblasti.

Poďme sa teda pozrieť na to, aké účinky má toto „zázračné drevo na potenciu“:

 • z hľadiska potencie ide o veľmi silné afrodiziakum, ktoré pôsobí aj na plodnosť, lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy a dodáva mužom aj ženám sexuálnu energiu
 • u žien pomáha pri nepríjemných prejavoch menštruácie aj klimaktéria
 • využíva sa aj na tráviace problémy
 • vo forme masti sa používa pri reume
 • pomáha pri ochoreniach pohybového aparátu a to tak v dôsledku problémov so svalstvom ako aj z neurologických príčin
 • má antistresové účinky a pôsobí na zlepšenie nálady
 • pozitívne pôsobí proti únave a dodáva energiu

muira puama užívanie

Zloženie

Alkaloidy, mastné kyseliny, rastlinné steroly, esenciálne oleje, silice, triesloviny či kumarín, to všetko nájdete v Muira Puama. Z hľadiska bohatosti zloženia ide o naozaj o unikátnu kombináciu, aj vďaka ktorej sú kôra stromu a rôzne produkty s jej obsahom také populárne.

Tu je bližší pohľad na tie najdôležitejšie látky obsiahnuté v Muira Puama:

Muirapuamín: Muirapuamín je alkaloid, ktorý sa nachádza jedine v Muira Puama, konkrétne v kôre stromu a aj v jeho koreňoch. Ide o pomerne nový rastlinný alkaloid, ktorý sa nachádza aj v niektorých prípravkoch na erekciu, nakoľko pozitívne vplýva na erektilnú dysfunkciu.

Kumarín: Pokiaľ máte problémy s pečeňou, napríklad s jej preťažením vplyvom toxických látok, je táto látka pre vás škodlivá. Nachádza sa nielen v Muira Puama, ale napríklad aj v škorici. V obmedzenom množstve však nie je problémová, dokonca sa predpisovala v izolovanej forme ako liek v minulosti.

Steroly: Rastlinné steroly, ktoré sú v Muira Puama bohato zastúpené, sú naopak pre náš organizmus jednoznačne prospešné. Pomáhajú na znižovanie cholesterolu a teda nepriamo aj na lepšiu erekciu a cirkuláciu krvi, majú napríklad aj antioxidačné účinky.

Kyseliny:Muira Puama obsahuje viaceré mastné kyseliny prírodného charakteru, konkrétne najmä nenasýtené a organické mastné kyseliny. Tie sú pre naše telo pozitívne, najmä na nervovú sústavu, kardiovaskulárny systém, zmiernenie depresie a na detoxikáciu.

Oleje a silice:Esenciálne oleje a silice sú súčasťou Muira Puama najmä ako aromatické zložky, no používajú sa aj v mnohých farmakologických prípravkoch. Ak chcete zlepšiť koncentráciu, uvoľniť stres či vyriešiť nespavosť, sú na to ako stvorené.

Užívanie Muira Puama

Z Muira Puama sa najčastejšie využíva na užívanie kôra alebo koreň. Môže ísť buď o sušené a podrvené suroviny, ktoré kúpite samostatne, prípadne už v nejakej konečnej spracovanej forme určenej na priamu konzumáciu.

Toto sú najčastejšie formy, ktoré je možné kúpiť:

 • suchá kôra alebo suchý koreň a to v objeme obvykle 50 gramov až 1000 g
 • jednozložkové tablety s obsahom len Muira Puama, najčastejšie s počtom 100 ks
 • komplexné tabletky určené na podporu erekcie alebo libida
 • bylinný čaj obsahujúci kôru zvyčajne v gramáži 30 g

Prípravky s obsahom Muira Puama špeciálne určené na libido

Ak sa chcete špeciálne zamerať na podporu potencie a najmä libida, odporúčam siahnuť po prípravkoch na to určených a najmä prispôsobených svojim zložením. Určite však nesiahnite hneď po prvom možnom produkte a nepozerajte len na cenu, ale najmä na účinnosť, kvalitné zloženie a pozitívne referencie.

Pre mužov je určený na posilnenie chuti na sex a zároveň aj na zlepšenie stoporenia napríklad prípravok E-reX24. Ten obsahuje 300 g výťažok z Muira Puama v pomere 16:1, samozrejme, aj okrem iných prírodných látok, napríklad Yerba Maté alebo zinku.

erex24 na zlepšenie erekcie

Pre mužov aj pre ženy je určený tiež výživový doplnok Fyto Afroditky Plus. Vďaka obsahu Kotvičníka, Damiány a samozrejme Muira Puama je tento prípravok ideálny na zvýšenie libida, sexuálneho apetítu a celkovo psychickej aj fyzickej vitality. Podobne ako pri E-reX24, aj Afroditky Plus majú tabletkovú formu.

afroditky plus skúsenosti

Dávkovanie

Konkrétne dávkovanie závisí najmä od formy Muira Puama. Ak sa rozhodnete pre domácu prípravu koreňa či kôry, ide o ideálne suroviny na prípravu alkoholovej tinktúry. Na pol litra vodky pripadajú zhruba 4 polievkové lyžice drvenej kôry, ktoré budete variť 20 minút. Dávkovanie je následne 2 až 3 ml tinktúry dvakrát za deň.

Čo sa týka konkrétnych prípravkov na libido, tam postupujte nasledovne:

 • pri E-rex24 je maximálna dávka 2 tablety za deň, na úvod sa odporúča 1 tableta
 • v tomto prípade je ideálne dávkovanie ráno pred jedlom, prípadne ešte aj večer
 • rovnako aj pri Afroditkách Plus sa odporúča užívať 1 tabletku denne, pri nedostatočnom účinku možno zvýšiť dávkovanie na 2 tabletky
 • aj tomto prípade môžete užívať jednu ráno a jednu večer
 • ženy v čase tehotenstva alebo dojčenia by prípravky nemali užívať

Kde kúpiť a kde je najlepšia cena

Rôzne čaje a tablety obsahujúce či už čisto výťažok Muira Puama, prípadne kde je extrakt z kôry či koreňa, možno kúpiť aj v bežnej lekárni. Ak by ste chceli kúpiť ale vyššie spomínané špecializované prípravky, tu už treba pozerať veľmi obozretne na to, kde ich kúpite. Má to vplyv na cenu ako aj záruku, že pôjde o originálny a účinný produkt.

Toto sú možnosti, ktoré odporúčam:

 • zaručene originálne Fyto Afroditky Plus sa dajú kúpiť v balení 30 tabliet za najlepšiu možnú cenu 6,49 € v internetovej lekárni Pilulka, kde máte aj istotu bezproblémového doručenia
 • E-reX24 je najlepšie kúpiť priamo cez oficiálny online shop distribútora a to v balení od 30 do 90 tabliet, kde je navyše 15 tabliet ku každému baleniu zdarma
 • cena balenia E-reX24 30+15 tabliet je 29,99 €
 • väčšie balenie E-reX24 60+15 tabliet kúpite za 47,98 €
 • na dlhodobé užívanie je najvýhodnejšie balenie E-reX24 90+15 tabliet len za 62,98 €

muira puama rastlina

Recenzie a skúsenosti s Muira Puama

Aké sú skúsenosti mužov či žien s prípravkami obsahujúcimi Muira Puama? Všeobecne veľmi pozitívne, stačí si pozrieť nejaké známejšie ženské internetové fórum alebo priamo recenzie a hodnotenia na Heureke k jednotlivým produktom a výživovým doplnkom.

Čo sa týka vlastných skúseností, vyskúšala som Afroditky Plus a ich účinok ma prekvapil pozitívne, najmä rýchly nástup už po zopár dňoch. E-reX24 pre mužov je hodnotím tiež pozitívne, najmä z hľadiska zvýšenia sexuálneho apetítu. O niečo slabšie sú už účinky pri čajoch alebo všeobecných výživových doplnkoch, takže tie až tak neodporúčam.

Saw Palmetto – prírodný liek na prostatu

Saw Palmetto (Serenoa plazivá / Serenoa repens) je palmový strom, ktorý rastie na juhovýchode USA, najmä na Floride a v jej blízkom okolí. Ide o palmu nižšieho vzrastu, ktorá dorastá do maximálnej výšky 2 až 3 metre. Serenoa má dlhé špicaté zelené listy, spoznáme ju však najmä vďaka typickým vetvičkám, ktoré sú obsypané zelenohnedými bobuľkami.

Saw Palmetto - Serenoa plazivá

Dozreté plody majú fialovú farbu a sú liečivé.

Saw Palmetto - z plodov sa získava extrakt

Pôvodní Američania z indiánskeho kmeňu Seminolov bobuľami liečili ochorenia močovej a pohlavnej sústavy, najmä však zväčšenú prostatu. Okrem toho sa plody užívali aj pri silnom kašli, nevoľnosti, neplodnosti, ochoreniach štítnej žľazy a nespavosti.

bobule Saw Palmetto na prostatu

Využitie v súčasnosti

Serenoa plazivá (Saw Palmetto) má nasledovné schválené zdravotné tvrdenia podľa platných nariadení EÚ:

 • Normalizovanie funkcie prostaty (Benígna hyperplázia prostaty)
 • Rast vlasov
 • Normálna funkcia močovej sústavy
 • Normálne funkcie reprodukčného systému

Prvé zmienky o účinkoch extraktu zo Saw Palmetta pochádzajú z roku 1879, kedy sa v novinách American Journal of Pharmacy objavil článok od lekára z americkej Georgie. Ten poukázal na pozitívny efekt bobúľ na liečbu porúch spánku, problémov s trávením či liečbe dusivého kašľa.

Na začiatku 20. storočia sa už hovorilo aj o liečbe zväčšenej prostaty a rôznych infekcií močového ústrojenstva. Jeden z prvých výskumov, ktorý overil účinnosť Saw palmetta je výskum z roku 1926, kedy bolo potvrdené že pravidelné užívanie pomáha zlepšovať negatívne prejavy zväčšenej prostaty.

Dnes možno nájsť viac než 2 desiatky výskumov o tejto zaujímavej rastline.

Liečba zväčšenie prostaty

V súčasnej dobe sa plody Saw palmetta odporúčajú pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty (BHP). BHP je nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré sa prejavuje u starších mužov. Prostata sa začína zväčšovať už od 40. roku života, po 80-tke trpí týmto ochorením až 9 z 10. mužov.

Príznakmi zväčšenej prostaty sú najmä poruchy močenia: slabší prúd moču, časté močenie (cez deň i v noci), inkontinencia, močenie s oneskoreným štartom, sťažené alebo prerušované močenie, fyziologické zmeny močového mechúra a močových ciest, pocity neúplného vyprázdnenia. Poruchy močenia sa však vyskytujú u iba 50% mužov, ktorí majú diagnostikované BHP. Tento príznak môže značiť aj iné vážne ochorenie (napr. rakovina prostaty, zápaly).

zväčšená prostata

Saw palmetto pomáha zabraňovať rozpadu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý podporuje rast buniek prostaty a tým zapríčiňuje jej zväčšovanie. Množstvo dihydrotestosterónu v prostate sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, užívanie Saw palmetta po 40tke môže byť vhodnou prevenciou spomínaného ochorenia prostaty.

prostenal forte obsahujúci saw palmetto

Výborný výživovým doplnkom obsahujúcim extrakt z saw palmetta je Prostenal Forte od Walmarku.

Ukázať viac

Liečba vypadávania vlasov

Saw palmetto je výborné aj na podporu rastu vlasov. Dihydrotestosterónu (DHT) je totiž príčinou vypadávania vlasov u starších mužov. Spôsobuje totiž zmenšovanie vlasových folikulov, výsledkom čoho je vypadávanie vlasov na temene, ale aj na frontálnej a vrchnej oblasti hlavy.

DHT hormón dáva telu signál, aby ukončil rastovú fázu vlasu. K vlasovým folikulom sa správa ako nepriateľ  – snaží sa ich vytlačiť a zredukovať. Zmrštené folikuly produkujú kratšie a tenšie vlasy až do momentu, kým odumrú úplne.

Typický plešatý muž má vlasy na bokoch a v zadnej časti hlavy. Dôvodom je fakt že táto časť vlasov nie je príliš citlivá na pôsobenie DHT.

Extrakt zo Saw palmetto a jeho účinná látka amoxil je tzv. blokátorom, ktorý zabraňuje tvorbe DHT v tele. Vďaka tomu zabraňuje zmršťovaniu vlasových folikulov a vypadávaniu vlasov.

Pharma Activ Saw palmetto 50 tabliet – Prípravok Saw palmetto má priaznivý vplyv na rast vlasov.

saw palmetto tablety

Afrodiziakum pre mužov aj ženy

Rastlina je zároveň obľúbené prírodné afrodiziakum pre obe pohlavia. Pomáha zvyšovať libido a chuť na milovanie. A to najmä kvôli obsahu mastných kyselín, ktoré pomáhajú zlepšiť zdravotný stav srdca a ciev a tým aj prekrvenie pohlavných orgánov.

Saw palmetto – aké sú ďalšie výhody pre ženy?

Účinky Saw palmetta ocení aj jemnejšie pohlavie. Táto rastlina je totiž schopná stabilizovať ženskú hormonálnu sústavu, využíva sa preto na tieto účely:

 • Pomoc pri bolestivej menštruácií – čaj zo Saw Palmetta pomáha zmierňovať bolestivé kŕče. Netreba to však s ním preháňať! Dlhodobé užívanie môže paradoxne spôsobiť zoslabnutie menštruácie a aj zvýšenie hladiny testosterónu u žien.
 • Liečba akné – extrakt zo Saw Palmetta pomáha liečiť vyrážky, ktorých pôvod možno nájsť v hormonálnej nestabilite
 • Podpora rastu vlasov –rovnaký princíp blokovania účinkov Dihydrotestosterónu možno využiť aj pri riešení problému vypadávania vlasov u žien
 • Liečba hirzutizmu – príznakmi tejto choroby je nadmerný výskyt ochlpenia na rôznych častiach ženského tela (ruky, nohy, tvár, hlava). Aj tento problém je výsledkom hormonálnych výkyvov, konkrétne ho má na svedomí nadbytok androgénov, mužských pohlavných hormónov, ktoré sa v obmedzenom množstve tvoria aj v ženskom tele.
  Saw palmetto tento problém úspešne rieši vďaka svojim anti-androgénnym účinkom.
 • Zväčšenie pŕs – rastlina podporuje tvorbu ženských pohlavných hormónov – estrogénu a prolaktínu, ktoré stimulujú vývoj a rast ženských prsníkov.

Ak túžite po väčších a pevnejších prsiach, potom vyskúšajte kapsule s obsahom Saw palmetto a ďalších účinných látok, ktoré podporujú prirodzený rast poprsia . Na výber máte hneď niekoľko  výživových doplnkov 

 1. Breast Extra + 
 2. Super Prsia, štíhla línia 

Kapsule, čaj aj šampón …

V dnešnej dobe si môžeme vybrať takú formu, aká nám vyhovuje najviac. Výživové doplnky s extraktom zo Saw Palmetta sa dajú kúpiť v kamenných alebo online lekárňach.

 1. Tabletky a kapsule
  Podľa môjho názoru ide o najpraktickejšiu formu. Jej výhody sú presné dávkovanie a jednoduché užívanie doplnkov, ktoré stačí prehltnúť a zapiť vodou.

Na výber je hneď niekoľko druhov – jednozložkové kapsule, ktoré obsahujú iba jedinú aktívnu látku (extrakt zo Saw Palmetta) alebo tablety, ktoré obsahujú aj ďalšie pomocné látky.

SAW PALMETTO STAR

Extrakt z tejto rastliny nájdeme v zložení účinných výživových doplnkov na podporu erekcie:

 1. Plody – príprava čaju zo Saw Palmetto
  Na vrecúško s plodmi možno naraziť v bio obchodoch alebo v eshopoch, ktoré sa venujú predaju bylín a sypaných čajov. 200 g balenie stojí okolo 10€. Dávkovanie a užívanie je jednoduché:
 • Najskôr treba pripraviť odvar z 1,5 g vysušených plodov, ktorý sa varí v 150 ml vody (5 až 10 min.)
 • Čaj popíjame 3x denne. Zlepšenie sa dostaví už po niekoľkých týždňoch.
 1. Kvapky
  Veľkou výhodou kvapalnej formy je rýchle vstrebanie účinných zložiek.

Mňa osobne zaujali kvapky Prostis, ktoré obsahujú až 80% extrakt z plodov Saw Palmetto a sú vhodné pre mužov aj ženy. Užívajú sa 3x denne (5 kvapiek zapiť vodou) a liečia hneď niekoľko problémov – zväčšenú prostatu, problémy s močením, zmierňujú bolestivú menštruáciu, zlepšujú plodnosť, zmierňujú zápal priedušiek, pomáhajú pri astme, suchom kašli či katare horných dýchacích ciest. Zároveň sú prírodné afrodiziakum, ktoré zvyšuje libido, ale aj mužskú výkonnosť.

fin prostis kvapky

https://www.bohatstvo-prirody.sk/prostis/

 

 1. Šampón

Užívanie výživových doplnkov s extraktom tejto rastlinky možno doplniť aj prírodným šampónom proti vypadávaniu vlasov so Saw Palmettom.

Na internete som narazila na dva konkrétne výrobky – Šampón Saw Palmetto Forte (350 ml za 30€)Revivogen (360 ml za 26€). Výrobky som neskúšala, preto vám neviem poskytnúť osobnú skúsenosť a potvrdiť, či naozaj fungujú.

Dávkovanie Saw Palmetta

Presné dávkovanie extraktu závisí od formy, ktorú si vyberiete. Informácia o dávkovaní musí byť súčasťou balenia výživového doplnku, tinktúry či šampónu. Dávkovanie konkrétneho produktu závisí aj od jeho „sily“ a ostatných zložiek, ktoré obsahuje. Na trhu sú dostupné „slabšie“ výrobky s obsahom 65 mg Saw Palmetta, ale aj silnejšie (320 mg, 1000 mg verzia). Pred kúpou konkrétneho výrobku je vhodné popozerať si jeho recenzie na Heureke – veľmi dobre hodnotený je výrobok firmy Jamieson Prostease

saw palmetto recenzie heureka

 

Návod na prípravu odvaru alebo čaju nájdete na jeho balení. Ak by táto informácia chýbala, tak si zapamätajte, že maximálna denná dávka vysušených plodov sú 1 až 2 gramy.

Jamieson Prostease Saw Palmetto

Vedľajšie účinky Saw Palmetto

Účinné látky rastliny sú bezpečné a u zdravých ľudí nespôsobujú vážnejšie nežiaduce účinky. Užívanie výživových doplnkov v rôznych formách je preto pomerne bezpečné. U citlivejších ľudí sa však môže vyskytnúť dočasné nežiaduce účinky: bolesť brucha , hnačka, zvracanie, bolesť hlavy, závraty, zápcha.

Existuje však niekoľko skupín, ktoré by sa predsa len mali vyvarovať užívaniu:

 • Tehotné a dojčiace ženy – rastlinu neužívať! U tehotných žien môže Saw Palmetto narušiť vývoj genitálií plodu. U dojčiacich žien nebol negatívny vplyv potvrdený ani vyvrátený žiadnym lekárskym výskumom, netreba však riskovať zdravie dieťaťa.
 • Deti – Saw palmetto nie je vhodné pre deti do 12 rokov, nakoľko môže narušiť metabolizmus hormónov – androgénov aj estrogénov.
 • Pacienti pred operáciou – extrakt rastliny môže riediť krv, doplnky neužívajte minimálne 5 týždňov pred plánovanou operáciou. V prípade náhlej operácie upozornite lekára na to, že užívate Saw Palmetto
 • Pacienti, ktorí užívajú liečivá, ktoré riedia krv (napr. warfarín, klopidogrel, dalteparín, enoxaparín atď.) – neodporúčam užívať doplnky s obsahom Saw Palmetta
 • Dámy, ktoré užívajú antikoncepciu – účinné látky rastliny môžu ovplyvňovať účinky hormonálnej antikoncepcie, užívanie extraktu treba konzultovať s gynekológom
 • Dámy a páni, ktorí užívajú akékoľvek lieky na hormonálnej báze – odporúčam konzultáciu s lekárom
 • Ľudia s diagnostikovaným ochorením pečene, srdca, pakreasu a žalúdka – odporúčam konzultáciu s lekárom

Ak sa u vás vyskytnú príznaky alergickej reakcie (problémy s dýchaním, opuchy tváre, pier, jazyku alebo hrdla), prípadne iné náhle zmeny zdravotného stavu (krvácanie z nosa, náhla bolesť v bruchu, ktorá sa šíri smerom k chrbtu, zvýšený tep, akútne zvracanie alebo hnačky), potom urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc.

Skúsenosti s užívaním

Osobné recenzie ľudí, ktorí z rôznych dôvodov siahli po výrobkoch so Saw Palmettom nájdete na známych zdravotných fórach, kde sa dozviete množstvo osobných skúseností. Recenzie si môžete prečítať aj na heureke, prípadne v hodnotení výrobku v online lekárni.

Ak ste už užívali niektorý zo spomínaných produktov, potom sa určite podeľte o váš názor na jeho účinky. Pomohol vám zmierniť príznaky vášho ochorenia alebo ste ho vymenili za niečo iné?

Andropauza – mužský prechod

Zmeny fyzickej a psychickej stránky muža, ktoré sú vyvolané znižujúcou sa hladinou testosterónu nazývame andropauza (prípadne viropauza, mužský prechod, ľudovo aj mužská menopauza). Používa sa aj skratka PADAM, ktorá v preklade znamená „čiastočný androgénny deficit u starnúcich mužov“.

Andropauza sa začína prejavovať vo veku okolo 50 – 60 rokov. Jej trvanie sa nedá presne zadefinovať – u niekoho sa prejaví skôr, u iných pánov neskôr, u malého percenta obyvateľstva vôbec.

andropauza - mužská menopauza

Hoci je častokrát považovaná za paralelu ženského prechodu (klimaktéria), predsa len sa jej príznaky neprejavujú tak rýchlo a zjavne ako u žien. Andropauza a menopauza sú dva úplne odlišné biologické procesy, ktorých dôsledky sú podľa môjho názoru neporovnateľné.

Snáď najvýraznejším rozdielom je fakt, že muž je schopný splodiť dieťa aj vo vyššom veku. Spermie sa neustále produkujú až do obdobia neskorej staroby.  Naproti tomu žena stráca vo veku okolo 50 rokov plodnosť natrvalo a nezvratne.

Zmeny hladiny hormónov

Androgénnych hormónov (tzn. látok, ktoré sú zodpovedné za vývin a udržiavanie samčích pohlavných znakov) je hneď niekoľko. Hlavným a najviac skloňovaným je testosterón, ktorý vzniká v Leydigových bunkách v semenníkoch. Jeho tvorba podporuje  luteinizačný hormón.

Produkcia testosterónu klesá vo veku od 20 do 80 rokov až o 30%. Ročný úbytok sa pohybuje na úrovni 0,5 až 1%. Normálna hladina testosterónu v krvi je u mladých mužov na úrovni 11 nmol/l, u starších sa postupne znižuje.

Najvýznamnejšou príčinou znižovania produkcie testosterónu je degradácia a zmeny počtu Leydigových buniek. Na proces samozrejme vplýva viac faktorov (obezita, fajčenie, alkohol, depresie, dedičné faktory, ateroskleróza, ochorenia pečene, obličiek, užívanie liekov, fyzická aktivita – čím sa muž viac hýbe, tým má viac testosterónu).

Príznaky mužského prechodu

Pohlavné hormóny ovplyvňujú stavbu tela, ale i ostatné sféry života. Andropauza má výrazný vplyv na mužskú psychiku. Muž má problémy akceptovať fakt, že už nie je taký atraktívny a výkonný ako pred pár rokmi. Tieto pocity a ich riešenie nemožno zanedbávať, dobrá psychická kondícia totiž výrazne ovplyvňuje pohlavný život partnerov vo vyššom veku.

Mužská menopauza je proces, počas ktorého dochádza k menej či viac výrazným zmenám. Tie môžeme rozdeliť do viacerých kategórií:

 • Fyzické príznaky: zmeny hmotnosti a rozloženia telesného tuku, postupné znižovanie svalovej hmoty a fyzickej sily, znižovanie hustoty kostí, osteoporóza, zvyšovanie rizika výskytu ochorení srdcovocievneho systému a urogenitálneho traktu, potenie sa, búšenie srdca, návaly
 • Psychické,  psychologické a vegetatívne príznaky: zníženie produktivity, zmeny nálad, neschopnosť sústredenia sa, pocity podráždenia, úzkosti, vystresovania, nechutenstvo, poruchy spánku, únava, slabosť, strata celkovej vitality, poruchy pamäti
 • Sexuálne (intímne) príznaky: zníženie potencie, výskyt erektilnej dysfunkcie, zníženie libida, citlivosti penisu, zhoršenie kvality erekcie, zníženie doby jej trvania, nižšia frekvencia nočnej erekcie

Snáď najcitlivejšie vnímané sú tie príznaky andropauzy, ktoré sa dotýkajú sexuálneho života muža. Poruchy erekcie, znížená chuť na milovanie, neschopnosť dosahovania orgazmu či rôzne poruchy ejakulácie postihujú práve chlapov s nízkou hladinou testosterónu v krvi. Sexuálne poruchy postihujú podľa štatistík až tri štvrtinu mužov vo veku 75 až 95 rokov.

Diagnostika andropauzy u lekára

Diagnostika andropauzy nie je vôbec jednoduchá. Muži majú problém zveriť sa so svojimi problémami a väčšina z nich odmieta navštíviť lekára. Príznaky nedostatku testosterónu sa dajú veľmi ľahko interpretovať aj ako príznaky iných ochorení, ktoré sa bežne vyskytujú v období starnutia.

Ako teda na to? Diagnostikovať mužský prechod možno napríklad pomocou dotazníku ADAM a doplniť ho laboratórnymi testami. Alternatívou je stupnica AMS (Aging Males Symptoms – stupnica symptómov starnúcich mužov). Súčasťou lekárskeho vyšetrenia andropauzy je aj fyzická prehliadka a vyšetrenie genitálií a prostaty.

Andropauza – domáci test

Ak patríte medzi tých pánov, ktorí odmietajú zájsť k lekárovi, potom si spravte tento jednoduchý domáci test na andropauzu.

Ide o dotazník, ktorý obsahuje 25 otázok a stupnicu, na ktorej vyznačíte intenzitu symptómov (od 1 po 5).

Andropauza - domáci test

Po vyplnení celého dotazníka je nutné sčítať body a vyhodnotiť ich. Na základe počtu bodov budete vedieť, či je nutné podstúpiť liečbu nedostatku testosterónu.

 1. 1 až 40 bodov – liečba pravdepodobne nie je nutná
 2. 40 až 85 bodov – liečba testosterónom by mohla priniesť benefity
 3. 85 a viac bodov – liečba (testosterónová terapia) je skoro určite nevyhnutná

Ako sa lieči andropauza?

V súčasnej dobe sa podávajú rôzne preparáty – lieky na andropauzu v podobe testosterónových tabletiek, injekcií či náplastí, ktorých cieľom je zabezpečiť normálnu hladinu testosterónu v krvi muža.

Liečba je dlhodobá. Niekedy vyvoláva aj rôzne vedľajšie účinky (zníženie množstva ejakulátu, zníženie počtu spermií  alebo ich neprítomnosť v ejakuláte, zníženie tvorby červených krvniek a ďalšie), preto musí pacient pravidelne navštevovať lekára, ktorý ho sleduje a vykonáva potrebné testy.

Andropauza na Slovensku

Otázku „čo je andropauza“ si častokrát kladú aj slovenskí chlapi. Nie každý z nich vie, čo tento odborný pojem znamená, do dnešného dňa sa o nej nedá dočítať ani na slovenskej wikipedii.
O mužskom prechode a príznakoch andropauzy sa píše a diskutuje aj na najznámejších webových diskusiách.

Podľa informácie z článku zverejneného na portály zdravie.sk sa na andropauzu na Slovensku lieči približne 3000 chlapov. Mužov, u ktorých sa prejavuje znížený testosterón je však niekoľkonásobne viac. Aj tento údaj svedčí o tom, ako Slováci podceňujú svoje zdravie. Verím, že sa postupom času toto číslo bude len a len zvyšovať.

Výživové doplnky a byliny na zvýšenie testosterónu

Riešenie problému nízkeho testosterónu nájdeme aj v prírode. V modernej dobe sa veľa hovorí o bylinách a aminokyselinách (L-arginin, L-citrulin a L-lyzin), ktoré podporujú prirodzenú tvorbu mužského pohlavného hormónu.

kvet kotvičníka - tribulus terrestrisJedným z najznámejších je Kotvičník zemný alebo Tribulus Terrestris, ktorý sa ľudovo nazýva aj prírodný testosterón. Táto bylina je prospešná v počas celého života – v mladosti dodáva silu, fyzickú vitalitu a psychickú pohodu, v pokročilejšom veku pomáha zmierňovať príznaky mužskej andropauzy i ženského klimaktéria. V mojom článku, v ktorom som sa rozpísala o účinkoch kotvičníka, sa dozviete všetky podstatné informácie.

koreň maca peruánska

Druhým zázrakom je koreň rastliny MACA, ktorá je skvelým prírodným liekom na potenciu. Maca je afrodiziakum, ktoré úspešne rieši problém nízkeho libida. V mojom článku sa dozviete v akej forme a množstve sa užíva i to, kde sa dá kúpiť online.

Ak hľadáte niečo silnejšie, potom treba siahnuť po komplexnom riešení, ktoré okrem Kotvičníku a Maci obsahuje aj ďalšie podporné látky, ktoré zlepšujú celý sexuálny život muža (spevňujú erekciu, zvyšujú libido, dodávajú energiu a vitalitu, podporujú zdravie intímnych, ale aj ostatných orgánov ľudského tela).

zerex megabalenie

Takýmto riešením sú výživové doplnky na potenciu pre chlapov. Najobľúbenejším z nich je ZEREX a jeho verzie Klasik (rýchla pomoc pri probléme s erekciou), ExtraLong (oddialenie predčasnej ejakulácie) alebo UltraGold (dlhodobé a postupné zlepšovanie celého intímneho života).

Ukázať viac

O niečo lacnejší, avšak dostatočne účinný je eJoyErexan, ktorý taktiež obsahuje vyvážené a komplexné zložky na podporu potencie.

ejoy recenzia a skúsenosti

Na internete sa dá zohnať aj produkt, ktorý pomáha zvládať príznaky mužskej andropauzy. Tento „vitamín pre moderného muža“ sa volá PRIMULUS a dá sa zakúpiť v oficiálnom eshope jeho výrobcu.

Primulus na zvýšenie testosterónu

LOVEGRA – Viagra pre ženy

Na webe nájdete množstvo recenzií prípravkov, ktoré liečia všetky prejavy impotencie. Problémy  v intímnej oblasti však trápia aj jemnejšie pohlavie. Jednou z prvých tabletiek, ktoré sa objavili na našom trhu, je LOVEGRA, „ženská Viagra“ ružovej farby s obsahom sildenafilu.

Ide o produkt spoločnosti Ajanta Pharma, ktorá vyrába známe generiká Viagry a Cialis, ale aj nelegálny liek Kamagra. Výrobca upozorňuje, že ide o liek pre ženy nad 18 rokov.

V mojom článku sa o tomto produkte dozviete všetky dôležité fakty. Zistíte aké sú účinky Lovegry, podrobnosti o jej zložení, užívaní, cene ale aj moje osobné odporúčania a alternatívy.

Lovegra je ženská viagra

Zloženie tabletiek Lovegra

V zahraničí sa môžeme stretnúť aj s pomenovaním „ružová Kamagra“. Dôvodom je fakt, že tabletky Lovegra majú také isté zloženie aktívnych látok ako Kamagra. Aj keď sa o nej hovorí najmä ako o ženskej Viagre, častokrát po nej siahajú aj homosexuálne páry.

Hlavná účinná látka je spomínaný sildenafil. Na trhu sa predáva verzia Lovergra 100 mg (obsah sildenafilu = 100 mg).

Účinky Lovegry pre ženy

Tabletky najčastejšie užívajú ženy, ktoré majú nízke libido, ale aj tie, ktoré majú problém dosahovať orgazmus. Lovegra funguje na podobnom princípe ako mužské lieky na erektilnú dysfunkciu.

Krátko po jej užití dochádza k zvýšeniu prítoku krvi do genitálií a klitorisu a k uvoľneniu svalstva vagíny, vďaka čomu dochádza k zintenzívneniu rozkoše počas milovania.  Užívanie Lovegry podľa slov výrobcu dokonca zvyšuje šancu na viacnásobný orgazmus.

Liek sa užíva približne 30 min. pred začiatkom milovania a jeho efekt trvá 4 až 5 hodín. Denné odporučené dávkovanie Lovegry je maximálne 1 (100 mg) tableta.

Dôležitým predpokladom účinkovania lieku je vzrušenie a sexuálna stimulácia ženy.

Ako sa ovplyvňuje Lovegra a alkohol?

Výrobca lieku neodporúča počas užívania tabletiek konzumovať väčšie množstvo alkoholu. Vyhýbať sa treba aj mastným vyprážaným jedlám, ktoré taktiež môžu znížiť účinky tabletky.

Lovegra je nelegálny liek!

Možno ste do dnešného dňa ani len netušili, čo je Lovegra. Dôvodom môže byť aj fakt, že ide o liek, ktorý sa na Slovensku jednoducho nemôže predávať.

Tabletky zaraďujeme do kategórie nelegálnych liekov. Ich predaj na Slovensku je porušením zákona, ja osobne sa naozaj čudujem, prečo ešte nezakročili zodpovedné orgány.

Viagra s rovnakou účinnou látkou sa dnes predpisuje iba niektorým mužom a to z dôvodu, že môže spôsobiť poškodenie zdravia. Najmä v prípade, ak ju chlap užíva bez predpisu (napríklad si ju kúpi cez inzerát na bazári).

Užívanie na vlastnú päsť

O lieku Lovegra sa na Slovensku veselo diskutuje. Ženy ho užívajú aj napriek tomu, že sa na internete možno dočítať o ilegálnom predaji tohto lieku a aj o nežiaducich účinkoch, ktoré môže spôsobiť. Ženy sa  delia o svoje skúsenosti s Lovegrou aj na najznámejších zdravotných fórach.

Ja to samozrejme nemôžem nikomu zakázať, rada by som však upozornila na možné riziká.

 • Môžem si byť istá tým, čo online Lovegra obsahuje?
  Je to naozaj sildenafil v prezentovanom množstve 100 mg? Neobsahuje tabletka aj nejaké iné látky, na ktoré môže byť žena alergická?
 • Netrpím ochorením, o ktorom neviem?
  Lovegru nemôžu užívať ženy, ktoré trpia ochorením srdca, obličiek a pečene, dámy, ktoré prekonali infarkt alebo mŕtvicu, ale ani tie, ktoré majú príliš vysoký alebo nízky tlak. Nie je určená ani ženám, u ktorých bola diagnostikovaná leukémia alebo zlá zrážanlivosť krvi.
 • Nie som alergická na sildenafil?
 • Som si vedomá toho, že 100 mg dávka môže byť pre mňa príliš vysoká?
  Niektoré ženy užívajú iba 25 mg alebo 50 mg Lovegru (rozpolenú resp. rozštvrtenú tabletku).

 

Liek sa nemôže kombinovať s nitrátmi a liekmi, ktoré obsahujú oxid dusnatý!

Cena Lovegry – online a v lekárni

Cena jednej 100 mg tablety je 6€. V slovenských eshopoch, ktoré predávajú aj ďalšie generiká (legálne a nelegálne) možno zohnať aj väčšie cenovo zvýhodnené balenia. Napríklad 4 tablety za 14€, 8 tabliet za 26€ alebo 16 tabliet za 46€. Nákup ale neodporúčam.

Predaj Lovegry v lekárni nie je dovolený. Nestane sa to do doby schválenia a riadnej registrácie v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv. Tomu však musia predchádzať výskumy, ktoré potvrdia, že užívanie sildenafilu je pre ženské pohlavie bezpečné. Takéto informácie však stále absentujú.

Možné nežiaduce účinky Lovegry

Užívanie sildenafilu vyvoláva viaceré vedľajšie účinky. Najčastejšie ide o bolesť hlavy a začervenanie v tvári. Vyskytnúť sa môže porucha trávenia, upchatý nos, závraty,  rozostrené videnie a citlivosť na svetlo.

V prípade výskytu bolesti na hrudi či závratov počas milovania treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diskusia a fórum o Lovegre

O lieku sa nedočítate na wikipedií, nenájdete žiadne Lovegra recenzie na heureke a dokonca ani reálne testy na pacientoch. Tento liek sa podľa môjho názoru naozaj neoplatí ani vyskúšať. Jeho užívanie môže výrazne poškodiť zdravie, v ojedinelých prípadoch dokonca spôsobiť aj smrť.

Ženská Viagra by malo byť v našej spoločnosti tabu a to až do momentu, kedy na trh zavíta bezpečný a overený produkt.

Ak však máte skúsenosti s užívaním tohto lieku, potom sa s nimi určite podeľte v diskusií nižšie. Pokojne aj anonymne. Ak narazíte na kladné recenzie Lovegry na internete, použite kritické  myslenie a zvážte, či sa nejedná iba o reklamný ťah predajcu, ako na obrázku nižšie.

Vyskúšajte bezpečnú alternatívu!

Ak chcete zvýšiť svoje libido, vychutnať si intenzívny orgazmus a slastnú rozkoš, potom siahnite po výrobkoch značky Aphrodisia, ktoré sú testované a bezpečné pre každú z nás! Jedným z nich je Aphrodisia G krém, ktorý výrazne zvyšuje citlivosť intímnych partií a zlepšuje celkový pôžitok z milovania.

Druhým je Aphrodisia V pre ženy – výživový doplnok s prírodným zložením, ktorý sa výborne dopĺňa s krémom G. Obsahuje viaceré účinné afrodiziaká, ktoré zvyšujú   túžbu po milovaní, naštartujú libido a navyše dodajú aj energiu.

Problémy s ejakuláciou trápia každého tretieho muža

Poruchy ejakulácie patria medzi najbežnejšie problémy intímneho života muža. Alarmujúce je však to, že lekársku pomoc vyhľadá iba zlomok pánov.

Na internete sa čoraz viac diskutuje o tom ako oddialiť predčasnú ejakuláciu a ako vydržať dlhšie sa milovať. Mnohí však nevedia, že okrem rýchlej ejakulácie poznáme aj  iné vážne poruchy výronu semena, o ktorých si dnes niečo povieme.

Dobrá rada:

Ak potrebujete okamžite vyriešiť problém s predčasným vyvrcholením, použite znecitlivujúce gély. Zaberajú okamžite a fungujú dokonale. Neriešia ale problém komplexne.

Ak chcete vyriešiť problém dlhodobo, tak užívajte kvalitné výživové doplnky, ako napríklad overený produkt Zerex Ultragold.

Ukáž najlepší znecitlivujúci gel

Definícia slova ejakulácia

Čo je ejakulácia? Týmto slovom, ktoré vzniklo z latinského eiaculatio, označujeme výstrek (výron) semena. Ide o sprievodný jav mužského orgazmu, ktorý je nevyhnutný nielen z hľadiska rozmnožovania, ale aj zachovania zdravia pohlavnej sústavy. Pravidelná ejakulácia je totiž výborným prostriedkom prevencie rakoviny prostaty, čo potvrdili aj výsledky výskumu, publikovaného v časopise The Journal of the American Medical Association (apríl 2004).

V priebehu ejakulácie dochádza k vylučovaniu sekrétov Cowperovej žlazy, prostaty, semenných vačkov či chámovodu, trubičky, v ktorej dochádza k vyživovaniu spermií pomocou mixu sekrétov rôznych žliaz. Výsledná tekutina sa nazýva ejakulát.

Nevyhnutným predpokladom ejakulácie je určitý druh stimulácie (masturbácia alebo pohlavný styk), častokrát sa však objavuje aj spontánna respektíve samovoľná nočná ejakulácia (polúcia). Častý výskyt polúcie u dospelých mužov je signálom vážnejšieho zdravotného problému, ktorý treba začať riešiť.

Najčastejšie poruchy ejakulácie u mužov

Predčasná ejakulácia

Hovoríme o nej vtedy, ak muž ejakuluje do 60 sekúnd od začiatku milovania, prípadne ešte pred samotným vsunutím penisu do vagíny. Podľa dostupných štatistík sa s touto poruchou stretlo  minimálne raz za život 30 až 40% mužov.

Príčiny predčasnej ejakulácie sú rôzne a veľmi často majú psychologický základ (depresie, stres). Výkon mladých mužov môže ovplyvniť nedostatok skúseností, ale aj pocity nedôvery a strachu z intímneho zblíženia. Niekedy je táto porucha spôsobená vrodenou vadou (napríklad vrodená zvýšená citlivosť na intímnu stimuláciu), inokedy ju vyvolávajú baktérie a vírusy. Príčinou však môžu byť aj krátka uzdička na spodnej strane žaluďa alebo zápal žaluďa či predkožky.

Predčasná ejakulácia je zdravotný, ale aj partnerský problém, ktorý ovplyvňuje vzťah. Našťastie existuje hneď niekoľko možností liečby – operácia uzdičky penisu, užívanie liekov na oddialenie ejakulácie prípadne používanie znecitlivujúceho gélu na penis.

Jedným z najlepších prípravkov na trvalé vyriešenie problémov s predčasným vyvrcholením je výživový doplnok zerex extralong. Tento produkt ale treba užívať dlhodobo (pár týždňov) aby sa dostavili výsledky. Nepôsobí okamžite, ale funguje výborne. Odporúčam.

Viac info o Zerex Extralong

 

Retrográdna ejakulácia

Názov poruchy, počas ktorej nedochádza ku klasickému výronu semena von z tela, ale ku ejakulácií do močového mechúra. Spermie sa z tela dostávajú von spolu s močom.  Spätná ejakulácia je jednou z príčin neplodnosti, prirodzené otehotnenie bez ejakulácie jednoducho nie je možné.

Toto ochorenie vyvoláva cukrovka, užívanie niektorých liekov (napríklad lieky na vysoký tlak, antidepresíva, antipsychotiká a lieky na vysoký tlak), niekedy ide o nežiaduci následok operácie prostaty či močového mechúra. Spôsobujú ju však aj blokády v močovej trubici, ochorenia centrálnej nervovej sústavy, nádory mozgu, narušenia miechy či poruchy funkcionality zvierača.

Liečba retrográdnej ejakulácie

Spôsob liečby sa odvíja od príčiny. Ak túto poruchu vyvolávajú lieky, potom lekár nariadi ich vysadenie. Ak však ide o následok poškodenia CNS alebo či narušenie funkcie zvierača, ide o náročnejšiu a komplexnejšiu lekársku starostlivosť.

Niekedy sa môže objaviť aj tzv. čiastočná retrográdna ejakulácia, pri ktorej sa vylučuje iba minimálny objem ejakulátu. Táto porucha sa lieči vyvolaním ejakulačného reflexu a to buď vibračnou stimuláciou penisu (odborne vibrostimuláciou) alebo rektálnou sondou (elektrostimulácia).

Oneskorená ejakulácia (retardovaná)

Postihuje iba cca 3% mladých mužov, no až 15-30% mužov vo veku nad 65 rokov. Je charakteristická tým, že k ejakulácií dochádza až po veľmi  dlhom čase stimulácie penisu. Niektorí páni dokonca vôbec nie sú schopní dosahovať orgazmus (aspoň nie s partnerkou).

Príčin je hneď niekoľko. Retardovanú ejakuláciu spôsobujú niektoré antidepresíva, alkohol, vrodené malformácie,  anatomické poruchy, infekčné ochorenia, ale aj starnutie, dôsledkom ktorého dochádza k znecitliveniu nervových zakončení v penise.

Príčinou môže byť preferovanie masturbácie pred pohlavným stykom, počas čoho si muž vytvára určitú odolnosť voči tlaku a bežnému rytmu počas milovania. Intenzitu stimulácie tak posúva na oveľa vyšší level, ktorý žiadna partnerka nedokáže napodobniť prirodzeným spôsobom.

TIP: Ak vás zaujíma téma plnohodnotného intímneho života po 50-tke, potom vám odporúčam prečítať si knihu „All night long: How to make love to a man over 50“ od doktorky Barbary Keesling, PhD, ktorá sa dlhodobo venuje téme skúmania kvality intímneho života.

Anejakulácia (žiadna ejakulácia)

Znížený objem ejakulátu alebo jeho úplná absencia trápi podľa výsledkov národného výskumu Sexuální dysfunkce v ČR (2003) až 11% mužov. Aj napriek absencií ejakulátu muž prežíva plnohodnotný orgazmus.

Najčastejšie je spôsobená poruchou emisie semena z prostaty a semenných kanálikov do močovej trubice. Niekedy vzniká ako následok  poranenia miechy.

Príčinou anejakulácie je nedostatočná funkcia periférneho alebo centrálneho nervového systému, užívanie antidepresív, antipsychotík alebo liekov na vysoký tlak. Spôsobuje ju však aj alkohol!

Bolestivá ejakulácia

Vyskytuje sa síce veľmi zriedka, patrí však k dôvodom, prečo muži odmietajú súlož. Porucha sa prejavuje pálením, svrbením a bolesťou močovej trubice.

Spôsobujú ju poruchy nervov, rakovina prostaty, zápaly a infekcie či poškodenie ejakulačných ciest. Príčiny môžu byť aj psychologické (depresie, stres) a bolestivá ejakulácia môže byť vedľajším účinkom užívania predpísaných antidepresív.

Krv v ejakuláte

V prípade spozorovania krvi v sperme sa treba urýchlene obrátiť na odborníka. Hematospermia môže byť prejavom zápalu alebo rakoviny prostaty, tuberkulózy, rakoviny semenných vačkov, ciest v močovej trubici, prostate či semenných vačkoch, ale aj pohlavne prenosných chorôb a HIV.  Rovnako však môže byť následkom poškodenia prostaty počas úrazu.

Liečba poruchy ejakulácie

Každý muž má hneď niekoľko možností. Okrem návštevy lekára , ktorý môže predpísať lieky (napríklad Priligy s účinnou látkou dapoxetín) možno siahnuť aj po voľne predajných pomôckach, ktorými sú:

V procese liečby sa osvedčilo aj cvičenie Kegelových cvikov, vďaka ktorým dochádza k spevneniu svalstva panvovej oblasti.

Počas liečby predčasnej ejakulácie je nevyhnutná psychická podpora partnerky. Dôležitá je aj dostatočná komunikácia! Práve vďaka nej sa muž uistí, že jeho partnerka skutočne chápe tomu, že ide o poruchu, ktorá si vyžaduje trpezlivý prístup.