Tribulus terrestris – Kotvičník zemný

Rastlinu kotvičník zemný, latinsky Tribulus terrestris, využíva veľa národov pre jej veľmi všestranné účinky. Máloktorá bylina pomáha v takej miere zlepšiť zdravotný stav.

Rod Tribulus zahŕňa asi pätnásť druhov. Pravlasťou kotvičníka je oblasť okolo Stredozemného mora a Blízkeho východu, dnes sa s ním ale môžete stretnúť po celom svete. Vďaka tomu je jeho liečebná sila dobre známa.

pestovanie kotvičníka zemného

Pestovanie kotvičníka zemného

Kotvičník zemný – účinky

Nejde pritom o nijako zvlášť nápadnú bylinku. Kotvičník zemný dorastá do výšky 10 – 50 centimetrov, rastie z chlpatej, vetvenej byle, má striedavé listy s krátkou stopkou. Z pazúch listov vyrastajú žlté kvety s piatimi okvetnými lístkami.

U nás sa, samozrejme, tribulus terrestris pôvodne nevyskytoval, ale dnes je ho možné nájsť niekedy aj pozdĺž ciest, či železničných tratí. Odborníci sa zhodujú na tom, že sem bol kotvičník zemmý zavlečený, v minulosti tu nerástol.

Podobným spôsobom sa zrejme tribulus objavil aj na iných kontinentoch. Indiáni už dávno poznali kotvičník a jeho účinky. Považovali túto bylinu za protizápalovú a močopudnú.

Objednať Gymbeam Tribulus Terrestris

V tradičnej čínskej medicíne má svoje nezastupiteľné miesto pri liečbe srdcovocievnych ochorení, ako aj chorôb obličiek a pečene. V iných tradíciách prírodnej medicíny bol kotvičník zemný využívaný napríklad pri neplodnosti a strate potencie.

Účinky Tribulus terrestris

Tribulus terrestris znižuje cholesterol i krvný tlak

Zástancovia naturálnej medicíny nedajú na kotvičník dopustiť, lekári sa k jeho účinkom stavajú skeptickejšie. Najlepšia je vlastná skúsenosť – vyskúšajte účinky kotvičníka zemného na vlastnej koži! A budete vedieť sami povedať – áno alebo nie.

Skúsenosti používateľov, ktorí tribulus užívajú však hovoria jasnou rečou. Väčšina z nich si pochvaľuje už zmieňované močopudné účinky. Tribulus terrestris je užitočný pri rozpúšťaní močových kameňov, ďalej zlepšuje aj vylučovanie žlče.

Okrem toho povzbudzuje aj tvorbu žalúdočných štiav, zlepšuje peristaltiku čriev. Navyše dokáže prečistiť pečeň.

Je teda užitočný nielen na liečbu močových ciest, ale aj žalúdka a čriev. Tiež dokáže rozširovať cievy a tým znižovať krvný tlak.

Pozitívne účinky má aj na hladinu cholesterolu, ktorú tiež znižuje. A nielen to – dokonca upravuje celkový stav lipidov v krvi. Čiže pomáha odbúravať zlý cholesterol a znižovať triacylglyceroly. Je preto prevenciou kardiovaskulárnych ochorení, ako je ischemická choroba srdca, angina pectoris, či infarkt myokardu.

Slabšie, ale zo skúseností užívateľov potvrdené účinky ma kotvičník zemný aj udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi.

extrak kotvičníka zemného

Extrak/Prášok kotvičníka zemného

 

Výborný na erekciu aj svaly

Veľmi užitočný je kotvičník na povzbudenie sexuálneho života, a to tak pre mužov, ako aj pre ženy. Tribulus terrestris účinkuje teda ako prírodné afrodiziakum.

Je známe, že u mužov dochádza k poklesu hladiny testosterónu už zhruba po 35 roku života. Terapia pomocou kotvičníka zemného ju ale pomáha zvýšiť až o 30%, navyše samozrejme rastie aj chuť na sex a celková vitalita.

Športovcom navyše zvýšená hladina testosterónu uľahčuje nárast svalovej hmoty, takže bylina má veľký význam aj pre nich. V tomto smere je napríklad pre aktívnych bodybuilderov dôležitý Tribulus Maximus, ktorý podporuje tvorbu svalov.

U žien sa kotvičník stáva neoceniteľným pomocníkom v čase prechodu. Zvyšuje hladinu hormónu estradiolu a zároveň zmierňuje typické príznaky klimaktéria ako návaly tepla, náladovosť, napätie.

Pozitívne efekty sa však u žien objavujú aj pri liečbe neplodnosti. Nebudeme teda príliš preháňať, keď kotvičník označíme ako prírodnú zelenú viagru.

Kotvičník sa zvykne označovať aj ako bulharský tribulus. Je to tak preto, lebo práve v Bulharsku objavili jeho pozitívny účinok na sexuálnu stimuláciu a neplodnosť.

Tribulus obsahuje takzvaný protodioscín, steroidný saponín, ktorý dokáže účinne povzbudzovať tvorbu vlastných pohlavných hormónov.

Objednať Gymbeam Tribulus Terrestris

Tribulus – aké dávkovanie?

Akým spôsobom sa kotvičník užíva? Najčastejšie sa v liečbe stretnete s vňaťou rastliny, ale v zásade možno spracovať všetky jej časti. Z čerstvej či sušenej byliny sa pripravuje čajový odvar, alebo sa spracovaný extrakt môže stať súčasťou rôznych výživových doplnkov.

Ak užívate kotvičník zemný ako čaj, nemali by ste denne prekročiť dávku 1 gram vysušenej byliny. Také je odporúčané dávkovanie, ktoré je je nevyhnutné dodržiavať.

V príliš vysokých dávkach môžu totiž obsiahnuté steroidy spôsobiť zhrubnutie čŕt u žien a tiež vyšší rast chĺpkov, čo sú samozrejme nežiaduce efekty, ktorým sa treba vyhnúť.

U mužov sa vyššie dávkovanie prejavuje nárastom svalovej hmoty, takže tu problém so spomenutou maskulinizáciou nemôžeme považovať za nepriaznivý účinok.

Vedľajšie účinky, upozornenia

V priebehu laboratórnych testov sa síce nevyskytli žiadne nežiaduce účinky rastliny Tribulus, napriek tomu sa ale vzhľadom na vyšší obsah alkaloidov v byline neodporúča piť kotvičníkový čaj deťom, ale ani tehotným a dojčiacim ženám.

Inak žiadne významnejšie odporúčania neexistujú. Je dôležité, aby ste sami na sebe pozorovali, čo s vami kotvičník robí, v akej dávke priaznivo, a kedy už je to príliš. Pri dodržaní už uvedenej dávky jedného gramu by však nemali nastať žiadne ťažkosti.

Najlepší bulharský tribulus terrestris

Najlepší bulharský tribulus terrestris

Tablety, kapsule alebo kvapky?

Často sa stretávam s otázkou, v akej forme je najlepšie užívať tento doplnok stravy. Forma ale nehrá veľkú úlohu, dôležitá je najmä kvalita. Ak je Kotvičník zemný spracovaný správnou formou, tak potom sú tablety, respektívne kapsule, ideálnou voľbou. Treba si vždy pozrieť obsah účinnej látky v jednej dávke.

Ak chcete užívať Kotvičník kvôli zlepšeniu erekcie, odporúčame vyskúšať Zerex alebo eJoy.

Viac informácií

 

Skúsenosti s Kotvičníkom zemným

Tribulus je základnou zložkou prípravkov na zlepšenie erekcie, pretože naozaj funguje. Väčšina užívateľov ho užíva dlhodobo a je s ním spokojná. Ak máte s Tribulus terrestris akékoľvek skúsenosti, podeľte sa o ne v komentároch.

Tribulus Terrestris skúsenosti

Tribulus Terrestris – skúsenosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *