Zvýšenie libida

Nízke libido, nedostatočné libido, strata libida. To sú témy, o ktorých sa hovorí čoraz viac a to v súvislosti tak s mužmi, ako i so ženami. Uponáhľaný svet, nezdravá životospráva a tiež aj rôzne problémy so stabilitou hormonálnej hladiny sú práve tie faktory, ktoré najviac tento problém ovplyvňujú.

Krátkodobo pritom môže prísť k poklesu chuti na sex úplne prirodzene a netreba za tým vidieť hneď nejaký väčší problém. Ak sa však jedná o pravidelný stav, rozhodne by ste ho nemali ignorovať a začnite to seriózne riešiť.

hladina hormónov u žien a mužov

Čo je libido a aké sú príčiny jeho straty

Pod pojmom libido sa chápe prirodzený pohlavný pud vyjadrený túžbou po sexuálnom kontakte. Medzi najviac výstižné synonymá k tomuto slovu patria zrejme chuť na sex alebo sexuálny apetít.

U človeka ide o súbor vrodených reflexov, ktorých vonkajšie prejavy sú ovplyvňované napríklad hormónmi, ale aj inými faktormi. Preložené do ľudskej reči: zníženie alebo strata libida znamená oslabenie týchto reflexov.

Príčiny, pre ktoré dochádza k strate libida, sú najmä:

 • problém s hormónmi
 • fyziologické faktory
 • psychologické príčiny
 • vplyv liekov
 • vonkajšie vplyvy na organizmus
 • zdravotné problémy
 • vzťahové problémy

U žien sú problémy s libidom spôsobené väčšinou hormonálnymi antikoncepčnými tabletkami, svoju úlohu ale zohrávajú aj psychologické a vzťahové faktory. U mužov ide zas zväčša o nedostatok testosterónu, vedľajšie účinky liekov a vonkajšie vplyvy.

Strata libida ako psychologický a vážny partnerský problém

Hoci strata libida alebo jeho zníženie sa zvykne označovať ako problém či porucha jednotlivca, treba to vnímať v širších súvislostiach. Libido je ovplyvňované aj partnerskými vzťahmi a citové ochladnutie medzi partnermi má vplyv aj na ich sexuálny život.

Strata libida tak môže byť aj následkom partnerských problémov, napríklad konfliktov, vzájomného psychického a fyzického odcudzenia sa či pocitmi úzkosti vo vzťahu alebo hnevom na partnera.

Ide však zároveň o začarovaný kruh. Nízke libido sa totiž v partnerskom vzťahu prejaví:

 • poklesom chuti na sex s partnerom
 • poklesom záujmu o fyzický kontakt
 • rutinou v prípade sexuálneho styku
 • predstieraním radosti zo sexu
 • neskôr aj úplným vyhýbaním sa akémukoľvek kontaktu

Na riešenie tohto stavu treba spoločne hľadať stratenú dôveru, náklonnosť, vzájomnú príťažlivosť a porozumenie aj v sexe. Súčasťou riešenia musí byť zmena prístupu k partnerovi a ideálne je, ak obaja partneri vyhľadajú pomoc odborníkov, najmä sexuológa a psychológa.

Riešenie straty libida

Nízke libido alebo jeho strata sa môžu riešiť viacerými spôsobmi. Vždy záleží od vyvolávajúcich príčin a individuálnej situácie. Optimálne je skombinovať viac možností riešenia, nakoľko v takom prípade môžu synergicky pôsobiť na zvýšenie libida viaceré faktory a výsledky sa dostavia skôr a budú viditeľnejšie.

Toto sú najčastejšie spôsoby, ako sa dá zvýšiť libido a to tak u mužov, ako aj u žien:

Režimové opatrenia

Ako prvé v poradí by ste mali vyskúšať zmenu vo vlastnej réžii. Ak máte podozrenie, že vaše libido kleslo vplyvom hormonálnych alebo iných liekov, vysaďte ich a hľadajte lepšiu alternatívu.

V prípade, že sú na vine niektoré vonkajšie okolnosti a vplyvy, napríklad prepracovanosť, stres, nezdravá životospráva alebo zlý životný štýl, začnite konať a všetky negatívne faktory krok po kroku zo svojho života vylúčte.

Pomôcť môžu napríklad pre mužov aj ženy tzv. Kegelove cviky, akupunktúra, masáže a viac spoločných chvíľ s partnerom. Skúste obnoviť svoj vzťah, okoreniť ho, zmeniť rutinu v spálni, vysadiť fajčenie a alkohol a zmeniť svoj prístup k sebe aj k životu celkovo. Pozitívne myslenie robí naozaj zázraky a tiež uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia.

Odborná liečba

V prípade, že je za znížením chuti na sex psychologická alebo fyziologická choroba, je to už práca pre odborníka. Rovnako tak v prípade, ak je problém s hormónoch, ale ten nie je spôsobený krátkodobým poklesom, ale nejakou vážnejšou poruchou.

Základom odbornej liečby je teda riešenie príčiny pomocou účinných medicínskych postupov, prostriedkov a ak treba, tak aj pomocou liekov na predpis. To by však mala byť až posledná možnosť.

Výživové doplnky a afrodiziaka

V prípade, že pokles libida súvisí s krátkodobým poklesom hormónov zodpovedných za sexuálny apetít, môžu pomôcť výživové doplnky stimulujúce hormonálnu hladinu. V ich prípade ide o riešenie pomocou prírodných látok.

Tie patria medzi prirodzené podporné prostriedky a získavajú sa najmä z rôznych rastlín a bylín využívaných v tradičnej medicíne. Napriek akejkoľvek skepse, tieto voľne dostupné prípravky naozaj fungujú.

Špeciálnym „urýchľovačom“ mužského aj ženského libida sú afrodiziaka. Môže ísť o niektoré druhy potravín, ako sú čokoláda, morské plod, chilli, šľahačka či víno, ale aj o špecializované prípravky určené na vnútorné či vonkajšie použitie. Viac o nich napíšem o niečo neskôr.

Ďalšie možnosti, ako oživiť chuť na milovanie

Libido sa dá podporiť pokojne aj priamym či nepriamymsexuálnym dráždením. Vrátiť do partnerského života mladosť, dravosť a nespútanosť je vždy najlepšia cesta, ako zvýšiť vzájomnú príťažlivosť a chuť na sex. Najmä páry, ktoré sú spolu už dlhšiu dobu, potrebujú podobné oživenie vzťahu ako soľ.

Vyskúšajte napríklad tieto tipy, ktoré sa osvedčili aj mne:

 • zmeňte zabehnutú sexuálnu rutinu, zahoďte všetky staré zlozvyky, polohy a rituály
 • okoreňte si milostný život novými sexuálnymi hračkami a hrami
 • neverili by ste, ako dokáže sexi oblečenie dráždiť toho druhého, vyskúšajte to
 • pohár vína, šatka na oči a šľahačka v spreji sú skvelá kombinácia pre predohru
 • zapojte hudbu a vôňu, nechajte pracovať aj tieto zmysly
 • vyskúšajte milovanie v netradičnej polohe a na netradičnom mieste

Afrodiziaka pre mužov aj pre ženy

Na čo najrýchlejšie obnovenie libida v kombinácii s režimovými opatreniami pomáhajú špeciálne afrodiziaka. Medzi moje obľúbené značky patria Aphrodisia „V“ a LibidoUP, ktoré sú založené na prírodnej báze a priaznivo ovplyvňujú chuť na sex.

Kým Aphrodisia „V“ je dostupná pre mužov aj ženy a má formu klasických kapsúl na perorálne užitie, LibidoUP je špeciálny prípravok určený ženám vo forme lubrikačného gélu určeného na vonkajšie použitie. Gél je samozrejme dermatologicky testovaný a zdravotne nezávadný. Prípadne, môžete vyskúšať obe formy afrodiziak!

Skúsenosti a záverečné zhodnotenie

Nedostatočné libido alebo jeho úplná strata patria medzi dlhodobo podceňované problémy. Ženy aj muži majú iné „starosti“ a na riešenie ich vlastného sexuálneho zdravia im nezostáva príliš času.

Nie je všetko len o erekcii, ako sa to snažia prezentovať média alebo farmaceutické firmy vyrábajúce drahé lieky na predpis. Veľa krát súvisia problémy s potenciou u mužov aj žien práve s nedostatočným libidom.

Začnite riešiť príčiny, kým je čas. Ja osobne mám skúsenosti so stratou libida a mne sa najviac osvedčili režimové opatrenia, afrodiziakálne prípravky a zmena rutiny v sexuálnom živote. Odporúčam skúsiť tie isté riešenia aj vám, najmä afrodiziaka Aphrodisia „V“ a LibidoUp sú skvelé „štartéry“ sexuálneho apetítu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *