Problémy s ejakuláciou trápia každého tretieho muža

Poruchy ejakulácie patria medzi najbežnejšie problémy intímneho života muža. Alarmujúce je však to, že lekársku pomoc vyhľadá iba zlomok pánov.

Na internete sa čoraz viac diskutuje o tom ako oddialiť predčasnú ejakuláciu a ako vydržať dlhšie sa milovať. Mnohí však nevedia, že okrem rýchlej ejakulácie poznáme aj  iné vážne poruchy výronu semena, o ktorých si dnes niečo povieme.

Dobrá rada:

Ak potrebujete okamžite vyriešiť problém s predčasným vyvrcholením, použite znecitlivujúce gély. Zaberajú okamžite a fungujú dokonale. Neriešia ale problém komplexne.

Ak chcete vyriešiť problém dlhodobo, tak užívajte kvalitné výživové doplnky, ako napríklad overený produkt Zerex Ultragold.

Ukáž najlepší znecitlivujúci gel

Definícia slova ejakulácia

Čo je ejakulácia? Týmto slovom, ktoré vzniklo z latinského eiaculatio, označujeme výstrek (výron) semena. Ide o sprievodný jav mužského orgazmu, ktorý je nevyhnutný nielen z hľadiska rozmnožovania, ale aj zachovania zdravia pohlavnej sústavy. Pravidelná ejakulácia je totiž výborným prostriedkom prevencie rakoviny prostaty, čo potvrdili aj výsledky výskumu, publikovaného v časopise The Journal of the American Medical Association (apríl 2004).

V priebehu ejakulácie dochádza k vylučovaniu sekrétov Cowperovej žlazy, prostaty, semenných vačkov či chámovodu, trubičky, v ktorej dochádza k vyživovaniu spermií pomocou mixu sekrétov rôznych žliaz. Výsledná tekutina sa nazýva ejakulát.

Nevyhnutným predpokladom ejakulácie je určitý druh stimulácie (masturbácia alebo pohlavný styk), častokrát sa však objavuje aj spontánna respektíve samovoľná nočná ejakulácia (polúcia). Častý výskyt polúcie u dospelých mužov je signálom vážnejšieho zdravotného problému, ktorý treba začať riešiť.

Najčastejšie poruchy ejakulácie u mužov

Predčasná ejakulácia

Hovoríme o nej vtedy, ak muž ejakuluje do 60 sekúnd od začiatku milovania, prípadne ešte pred samotným vsunutím penisu do vagíny. Podľa dostupných štatistík sa s touto poruchou stretlo  minimálne raz za život 30 až 40% mužov.

Príčiny predčasnej ejakulácie sú rôzne a veľmi často majú psychologický základ (depresie, stres). Výkon mladých mužov môže ovplyvniť nedostatok skúseností, ale aj pocity nedôvery a strachu z intímneho zblíženia. Niekedy je táto porucha spôsobená vrodenou vadou (napríklad vrodená zvýšená citlivosť na intímnu stimuláciu), inokedy ju vyvolávajú baktérie a vírusy. Príčinou však môžu byť aj krátka uzdička na spodnej strane žaluďa alebo zápal žaluďa či predkožky.

Predčasná ejakulácia je zdravotný, ale aj partnerský problém, ktorý ovplyvňuje vzťah. Našťastie existuje hneď niekoľko možností liečby – operácia uzdičky penisu, užívanie liekov na oddialenie ejakulácie prípadne používanie znecitlivujúceho gélu na penis.

Jedným z najlepších prípravkov na trvalé vyriešenie problémov s predčasným vyvrcholením je výživový doplnok zerex extralong. Tento produkt ale treba užívať dlhodobo (pár týždňov) aby sa dostavili výsledky. Nepôsobí okamžite, ale funguje výborne. Odporúčam.

Viac info o Zerex Extralong

 

Retrográdna ejakulácia

Názov poruchy, počas ktorej nedochádza ku klasickému výronu semena von z tela, ale ku ejakulácií do močového mechúra. Spermie sa z tela dostávajú von spolu s močom.  Spätná ejakulácia je jednou z príčin neplodnosti, prirodzené otehotnenie bez ejakulácie jednoducho nie je možné.

Toto ochorenie vyvoláva cukrovka, užívanie niektorých liekov (napríklad lieky na vysoký tlak, antidepresíva, antipsychotiká a lieky na vysoký tlak), niekedy ide o nežiaduci následok operácie prostaty či močového mechúra. Spôsobujú ju však aj blokády v močovej trubici, ochorenia centrálnej nervovej sústavy, nádory mozgu, narušenia miechy či poruchy funkcionality zvierača.

Liečba retrográdnej ejakulácie

Spôsob liečby sa odvíja od príčiny. Ak túto poruchu vyvolávajú lieky, potom lekár nariadi ich vysadenie. Ak však ide o následok poškodenia CNS alebo či narušenie funkcie zvierača, ide o náročnejšiu a komplexnejšiu lekársku starostlivosť.

Niekedy sa môže objaviť aj tzv. čiastočná retrográdna ejakulácia, pri ktorej sa vylučuje iba minimálny objem ejakulátu. Táto porucha sa lieči vyvolaním ejakulačného reflexu a to buď vibračnou stimuláciou penisu (odborne vibrostimuláciou) alebo rektálnou sondou (elektrostimulácia).

Oneskorená ejakulácia (retardovaná)

Postihuje iba cca 3% mladých mužov, no až 15-30% mužov vo veku nad 65 rokov. Je charakteristická tým, že k ejakulácií dochádza až po veľmi  dlhom čase stimulácie penisu. Niektorí páni dokonca vôbec nie sú schopní dosahovať orgazmus (aspoň nie s partnerkou).

Príčin je hneď niekoľko. Retardovanú ejakuláciu spôsobujú niektoré antidepresíva, alkohol, vrodené malformácie,  anatomické poruchy, infekčné ochorenia, ale aj starnutie, dôsledkom ktorého dochádza k znecitliveniu nervových zakončení v penise.

Príčinou môže byť preferovanie masturbácie pred pohlavným stykom, počas čoho si muž vytvára určitú odolnosť voči tlaku a bežnému rytmu počas milovania. Intenzitu stimulácie tak posúva na oveľa vyšší level, ktorý žiadna partnerka nedokáže napodobniť prirodzeným spôsobom.

TIP: Ak vás zaujíma téma plnohodnotného intímneho života po 50-tke, potom vám odporúčam prečítať si knihu „All night long: How to make love to a man over 50“ od doktorky Barbary Keesling, PhD, ktorá sa dlhodobo venuje téme skúmania kvality intímneho života.

Anejakulácia (žiadna ejakulácia)

Znížený objem ejakulátu alebo jeho úplná absencia trápi podľa výsledkov národného výskumu Sexuální dysfunkce v ČR (2003) až 11% mužov. Aj napriek absencií ejakulátu muž prežíva plnohodnotný orgazmus.

Najčastejšie je spôsobená poruchou emisie semena z prostaty a semenných kanálikov do močovej trubice. Niekedy vzniká ako následok  poranenia miechy.

Príčinou anejakulácie je nedostatočná funkcia periférneho alebo centrálneho nervového systému, užívanie antidepresív, antipsychotík alebo liekov na vysoký tlak. Spôsobuje ju však aj alkohol!

Bolestivá ejakulácia

Vyskytuje sa síce veľmi zriedka, patrí však k dôvodom, prečo muži odmietajú súlož. Porucha sa prejavuje pálením, svrbením a bolesťou močovej trubice.

Spôsobujú ju poruchy nervov, rakovina prostaty, zápaly a infekcie či poškodenie ejakulačných ciest. Príčiny môžu byť aj psychologické (depresie, stres) a bolestivá ejakulácia môže byť vedľajším účinkom užívania predpísaných antidepresív.

Krv v ejakuláte

V prípade spozorovania krvi v sperme sa treba urýchlene obrátiť na odborníka. Hematospermia môže byť prejavom zápalu alebo rakoviny prostaty, tuberkulózy, rakoviny semenných vačkov, ciest v močovej trubici, prostate či semenných vačkoch, ale aj pohlavne prenosných chorôb a HIV.  Rovnako však môže byť následkom poškodenia prostaty počas úrazu.

Liečba poruchy ejakulácie

Každý muž má hneď niekoľko možností. Okrem návštevy lekára , ktorý môže predpísať lieky (napríklad Priligy s účinnou látkou dapoxetín) možno siahnuť aj po voľne predajných pomôckach, ktorými sú:

V procese liečby sa osvedčilo aj cvičenie Kegelových cvikov, vďaka ktorým dochádza k spevneniu svalstva panvovej oblasti.

Počas liečby predčasnej ejakulácie je nevyhnutná psychická podpora partnerky. Dôležitá je aj dostatočná komunikácia! Práve vďaka nej sa muž uistí, že jeho partnerka skutočne chápe tomu, že ide o poruchu, ktorá si vyžaduje trpezlivý prístup.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *