Andropauza – mužský prechod

Zmeny fyzickej a psychickej stránky muža, ktoré sú vyvolané znižujúcou sa hladinou testosterónu nazývame andropauza (prípadne viropauza, mužský prechod, ľudovo aj mužská menopauza). Používa sa aj skratka PADAM, ktorá v preklade znamená „čiastočný androgénny deficit u starnúcich mužov“.

Andropauza sa začína prejavovať vo veku okolo 50 – 60 rokov. Jej trvanie sa nedá presne zadefinovať – u niekoho sa prejaví skôr, u iných pánov neskôr, u malého percenta obyvateľstva vôbec.

andropauza - mužská menopauza

Hoci je častokrát považovaná za paralelu ženského prechodu (klimaktéria), predsa len sa jej príznaky neprejavujú tak rýchlo a zjavne ako u žien. Andropauza a menopauza sú dva úplne odlišné biologické procesy, ktorých dôsledky sú podľa môjho názoru neporovnateľné.

Snáď najvýraznejším rozdielom je fakt, že muž je schopný splodiť dieťa aj vo vyššom veku. Spermie sa neustále produkujú až do obdobia neskorej staroby.  Naproti tomu žena stráca vo veku okolo 50 rokov plodnosť natrvalo a nezvratne.

Zmeny hladiny hormónov

Androgénnych hormónov (tzn. látok, ktoré sú zodpovedné za vývin a udržiavanie samčích pohlavných znakov) je hneď niekoľko. Hlavným a najviac skloňovaným je testosterón, ktorý vzniká v Leydigových bunkách v semenníkoch. Jeho tvorba podporuje  luteinizačný hormón.

Produkcia testosterónu klesá vo veku od 20 do 80 rokov až o 30%. Ročný úbytok sa pohybuje na úrovni 0,5 až 1%. Normálna hladina testosterónu v krvi je u mladých mužov na úrovni 11 nmol/l, u starších sa postupne znižuje.

Najvýznamnejšou príčinou znižovania produkcie testosterónu je degradácia a zmeny počtu Leydigových buniek. Na proces samozrejme vplýva viac faktorov (obezita, fajčenie, alkohol, depresie, dedičné faktory, ateroskleróza, ochorenia pečene, obličiek, užívanie liekov, fyzická aktivita – čím sa muž viac hýbe, tým má viac testosterónu).

Príznaky mužského prechodu

Pohlavné hormóny ovplyvňujú stavbu tela, ale i ostatné sféry života. Andropauza má výrazný vplyv na mužskú psychiku. Muž má problémy akceptovať fakt, že už nie je taký atraktívny a výkonný ako pred pár rokmi. Tieto pocity a ich riešenie nemožno zanedbávať, dobrá psychická kondícia totiž výrazne ovplyvňuje pohlavný život partnerov vo vyššom veku.

Mužská menopauza je proces, počas ktorého dochádza k menej či viac výrazným zmenám. Tie môžeme rozdeliť do viacerých kategórií:

  • Fyzické príznaky: zmeny hmotnosti a rozloženia telesného tuku, postupné znižovanie svalovej hmoty a fyzickej sily, znižovanie hustoty kostí, osteoporóza, zvyšovanie rizika výskytu ochorení srdcovocievneho systému a urogenitálneho traktu, potenie sa, búšenie srdca, návaly
  • Psychické,  psychologické a vegetatívne príznaky: zníženie produktivity, zmeny nálad, neschopnosť sústredenia sa, pocity podráždenia, úzkosti, vystresovania, nechutenstvo, poruchy spánku, únava, slabosť, strata celkovej vitality, poruchy pamäti
  • Sexuálne (intímne) príznaky: zníženie potencie, výskyt erektilnej dysfunkcie, zníženie libida, citlivosti penisu, zhoršenie kvality erekcie, zníženie doby jej trvania, nižšia frekvencia nočnej erekcie

Snáď najcitlivejšie vnímané sú tie príznaky andropauzy, ktoré sa dotýkajú sexuálneho života muža. Poruchy erekcie, znížená chuť na milovanie, neschopnosť dosahovania orgazmu či rôzne poruchy ejakulácie postihujú práve chlapov s nízkou hladinou testosterónu v krvi. Sexuálne poruchy postihujú podľa štatistík až tri štvrtinu mužov vo veku 75 až 95 rokov.

Diagnostika andropauzy u lekára

Diagnostika andropauzy nie je vôbec jednoduchá. Muži majú problém zveriť sa so svojimi problémami a väčšina z nich odmieta navštíviť lekára. Príznaky nedostatku testosterónu sa dajú veľmi ľahko interpretovať aj ako príznaky iných ochorení, ktoré sa bežne vyskytujú v období starnutia.

Ako teda na to? Diagnostikovať mužský prechod možno napríklad pomocou dotazníku ADAM a doplniť ho laboratórnymi testami. Alternatívou je stupnica AMS (Aging Males Symptoms – stupnica symptómov starnúcich mužov). Súčasťou lekárskeho vyšetrenia andropauzy je aj fyzická prehliadka a vyšetrenie genitálií a prostaty.

Andropauza – domáci test

Ak patríte medzi tých pánov, ktorí odmietajú zájsť k lekárovi, potom si spravte tento jednoduchý domáci test na andropauzu.

Ide o dotazník, ktorý obsahuje 25 otázok a stupnicu, na ktorej vyznačíte intenzitu symptómov (od 1 po 5).

Andropauza - domáci test

Po vyplnení celého dotazníka je nutné sčítať body a vyhodnotiť ich. Na základe počtu bodov budete vedieť, či je nutné podstúpiť liečbu nedostatku testosterónu.

  1. 1 až 40 bodov – liečba pravdepodobne nie je nutná
  2. 40 až 85 bodov – liečba testosterónom by mohla priniesť benefity
  3. 85 a viac bodov – liečba (testosterónová terapia) je skoro určite nevyhnutná

Ako sa lieči andropauza?

V súčasnej dobe sa podávajú rôzne preparáty – lieky na andropauzu v podobe testosterónových tabletiek, injekcií či náplastí, ktorých cieľom je zabezpečiť normálnu hladinu testosterónu v krvi muža.

Liečba je dlhodobá. Niekedy vyvoláva aj rôzne vedľajšie účinky (zníženie množstva ejakulátu, zníženie počtu spermií  alebo ich neprítomnosť v ejakuláte, zníženie tvorby červených krvniek a ďalšie), preto musí pacient pravidelne navštevovať lekára, ktorý ho sleduje a vykonáva potrebné testy.

Andropauza na Slovensku

Otázku „čo je andropauza“ si častokrát kladú aj slovenskí chlapi. Nie každý z nich vie, čo tento odborný pojem znamená, do dnešného dňa sa o nej nedá dočítať ani na slovenskej wikipedii.
O mužskom prechode a príznakoch andropauzy sa píše a diskutuje aj na najznámejších webových diskusiách.

Podľa informácie z článku zverejneného na portály zdravie.sk sa na andropauzu na Slovensku lieči približne 3000 chlapov. Mužov, u ktorých sa prejavuje znížený testosterón je však niekoľkonásobne viac. Aj tento údaj svedčí o tom, ako Slováci podceňujú svoje zdravie. Verím, že sa postupom času toto číslo bude len a len zvyšovať.

Výživové doplnky a byliny na zvýšenie testosterónu

Riešenie problému nízkeho testosterónu nájdeme aj v prírode. V modernej dobe sa veľa hovorí o bylinách a aminokyselinách (L-arginin, L-citrulin a L-lyzin), ktoré podporujú prirodzenú tvorbu mužského pohlavného hormónu.

kvet kotvičníka - tribulus terrestrisJedným z najznámejších je Kotvičník zemný alebo Tribulus Terrestris, ktorý sa ľudovo nazýva aj prírodný testosterón. Táto bylina je prospešná v počas celého života – v mladosti dodáva silu, fyzickú vitalitu a psychickú pohodu, v pokročilejšom veku pomáha zmierňovať príznaky mužskej andropauzy i ženského klimaktéria. V mojom článku, v ktorom som sa rozpísala o účinkoch kotvičníka, sa dozviete všetky podstatné informácie.

koreň maca peruánska

Druhým zázrakom je koreň rastliny MACA, ktorá je skvelým prírodným liekom na potenciu. Maca je afrodiziakum, ktoré úspešne rieši problém nízkeho libida. V mojom článku sa dozviete v akej forme a množstve sa užíva i to, kde sa dá kúpiť online.

Ak hľadáte niečo silnejšie, potom treba siahnuť po komplexnom riešení, ktoré okrem Kotvičníku a Maci obsahuje aj ďalšie podporné látky, ktoré zlepšujú celý sexuálny život muža (spevňujú erekciu, zvyšujú libido, dodávajú energiu a vitalitu, podporujú zdravie intímnych, ale aj ostatných orgánov ľudského tela).

zerex megabalenie

Takýmto riešením sú výživové doplnky na potenciu pre chlapov. Najobľúbenejším z nich je ZEREX a jeho verzie Klasik (rýchla pomoc pri probléme s erekciou), ExtraLong (oddialenie predčasnej ejakulácie) alebo UltraGold (dlhodobé a postupné zlepšovanie celého intímneho života).

Ukázať viac

O niečo lacnejší, avšak dostatočne účinný je eJoyErexan, ktorý taktiež obsahuje vyvážené a komplexné zložky na podporu potencie.

ejoy recenzia a skúsenosti

Na internete sa dá zohnať aj produkt, ktorý pomáha zvládať príznaky mužskej andropauzy. Tento „vitamín pre moderného muža“ sa volá PRIMULUS a dá sa zakúpiť v oficiálnom eshope jeho výrobcu.

Primulus na zvýšenie testosterónu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *